Пошук

Як підготуватися до опалювального сезону?

0
441

Зима вже близько, а це означає, що пора задуматися про те, як зробити свій дім теплим і затишним протягом холодних місяців. В умовах повномасштабної війни та енергетичної кризи, підготовка до опалювального сезону набуває особливої важливості. Від того, наскільки ефективно ви утеплите своє житло та оптимізуєте споживання енергії, залежатиме не лише комфорт, а й можливість зберегти тепло в домі навіть під час блекаутів.

Редакція EasyPay підготувала для вас інформацію про всі аспекти підготовки до опалювального сезону: від перевірки системи опалення до утеплення помешкання. Ви дізнаєтеся 👇

▪️ Як підготуватись до опалювального сезону?
▪️ Як зберегти тепло вдома?
▪️ Коли почнеться опалювальний сезон і які цьогорічні тарифи на опалення?
▪️ Прогнози експертів на зиму 2024-2025.

Опалювальний сезон 2024-2025

Чому важливо готуватися до опалювального сезону?

Підготовка до опалювального сезону — це не просто звичайна рутина, а необхідний захід, який допоможе забезпечити комфорт, безпеку та економію в холодну пору року. Цьогорічний опалювальний сезон обіцяє бути складним і виснажливим. Війна, економічні проблеми та зруйновані мережі створюють значні ризики для стабільного теплопостачання. Тому підготовка до різних сценаріїв є ключовим фактором, який допоможе вам зберегти тепло в домівках навіть за найскладніших умов.

Розгляньмо, чому ж підготовка до опалювального сезону є таким важливим заходом для кожного свідомого українця?

  • Економія коштів. Вчасно проведені роботи з утеплення житла та налаштування опалювальної системи допоможуть зменшити витрати на комунальні.
  • Комфорт у домі. Завдяки якісно підготовленій системі опалення ви зможете створити у своєму домі комфортні умови для проживання, незалежно від погодних умов і відключень.
  • Безпека. Регулярна перевірка опалювального обладнання допоможе уникнути аварій, таких як витік газу, прорив труб, пожежі та ін.
  • Готовність до екстремальних ситуацій. У випадку тривалих відключень електроенергії та теплопостачання або інших форс-мажорних обставин, підготовлене житло допоможе зберегти тепло та затишок.

Підготовка до опалювального сезону є спільною відповідальністю комунальних служб та кожного з нас. Поки комунальники роблять все можливе для інфраструктури, ми повинні подбати про власний комфорт. Розгляньмо, як кожен з нас може підготувати своє житло до холодів 👇

Підготовка до опалювального сезону

Поради як підготуватися до опалювального сезону 2024-2025

Щоб пережити зиму без зайвих клопотів, варто заздалегідь подбати про підготовку. Ось кілька порад від Міністерства розвитку громад та територій України (Мінрегіону), які допоможуть вам зробити це:

1. Проведіть додаткове утеплення житла.

Прослідкуйте за збереженням тепла у під’їздах, підвалах та горищах. Трубопроводи мають бути утеплені, а всі вікна та двері — щільно зачинятися. У квартирі замажте всі щілини у дверях та вікнах за допомогою герметика або монтажної піни. Якщо у вас дерев’яна підлога — покладіть додатковий шар утеплювача або килимове покриття, якщо є така можливість.

2. Підготуйтесь до екстремальних ситуацій.

Зберіть необхідні речі на випадок тривалого відключення електроенергії або опалення (вода, харчові продукти, ліхтарики, теплі речі тощо). Обовʼязково складіть список контактних телефонів важливих служб і рідних. Оберіть одну кімнату для обігріву на випадок надзвичайної ситуації. Розгляньте можливість використання каміна, біопалива або інших альтернативних джерел тепла, у випадку тривалих відключень.

3. Перевірте обладнання.

Огляньте всі розетки, вимикачі, подовжувачі на предмет пошкоджень, іскор, слідів перегріву. Встановіть захисні пристрої (стабілізатори напруги) для захисту електрообладнання від перепадів напруги під час відключень світла. Якщо у вас індивідуальне опалення, викличте майстра для проведення технічного обслуговування котла.

4. Підготуйте батареї.

Для ефективнішого обігріву приміщення, забезпечте вільний простір навколо батарей. Зніміть декоративні панелі та зберіть штори, щоб не перешкоджати поширенню тепла. Встановіть тепловідбивний екран за батареєю, щоб зменшити тепловтрати через нагрівання стіни.

5. Підготуйте альтернативні джерела енергії.

Перевірте справність додаткових джерел тепла, таких як тепла підлога, обігрівачі та кондиціонери. З’ясуйте, чи ваш кондиціонер може працювати в режимі обігріву та проведіть йому необхідне технічне обслуговування. Переконайтеся, що всі прилади готові до використання в опалювальний сезон.

Підготовка квартири до зими 2025

Як зберегти тепло вдома?

Як зберегти тепло в оселі та мінімізувати витрати на опалення? Київтеплоенерго пропонує декілька простих, але ефективних порад 👇

  • Встановіть термостатичний вентиль на радіатор. Його використання дозволить оптимізувати споживання тепла, оскільки ви зможете знижувати температуру в кімнатах, які рідко використовуються, та підвищувати її там, де перебуваєте постійно.
  • Перед тим, як увімкнути опалення на повну потужність, ретельно огляньте систему: вивільніть повітря, заклейте тріщини та перевірте всі з’єднання. Це допоможе уникнути неприємних сюрпризів у холодну пору року.
  • Зверніть увагу на вік газової колонки та бойлера. Після 15-20 років експлуатації така техніка зазвичай зношується і втрачає ефективність. Рекомендуємо запросити майстра для перевірки та, за необхідності, заміни обладнання.
  • Покращте теплоізоляцію вхідних дверей, особливо звертайте увагу на низ, верх та бічні стики між дверима і стіною.
  • Постеліть товстий килим як додатковий шар теплоізоляції, що дозволить знизити витрати на опалення.

❗️ Пам’ятайте, що навіть невеликі зміни у щоденних звичках можуть мати суттєвий вплив на енергоефективність вашого житла.

Як зберегти тепло вдома?

Що чекає українців в опалювальний сезон 2024-2025?

Опалювальний сезон в Україні традиційно розпочинається у жовтні, але точні дати можуть змінюватися залежно від погодних умов та рішень місцевої влади. Законодавством передбачено, що опалення вмикають, коли середня добова температура протягом трьох днів опускається нижче +8 градусів за Цельсієм. Зазвичай це відбувається у період з 15 по 20 жовтня. Враховуючи складну енергетичну ситуацію в країні, точні дати можуть бути змінені. Крім того, синоптики прогнозують теплу осінь, що може бути причиною відтермінування початку обігріву помешкань.

В опалювальному сезоні 2024/2025 року ціни на теплопостачання залишаться на рівні 2022 року. Урядом було прийнято рішення продовжити дію спеціальних зобов’язань для виробників тепла до середини квітня наступного року. Це означає, що ціни на газ для виробництва тепла будуть регулюватися на державному рівні. Однак, кінцевий тариф на теплову енергію для населення встановлюють місцеві органи влади, тому вартість 1 Гкал може відрізнятися в різних регіонах країни.

Опалювальний сезон 2024-2025

А ось ціни на електроенергію у 2024 році вперше з початку повномасштабного вторгнення зазнали змін. Відповідно до нових тарифів, які набули чинності з 1 червня 2024 року, вартість 1 кВт-год для побутових споживачів зростає з 2,64 грн/кВт-год до 4,32 грн/кВт-год, тобто більш ніж на 50%. Єдиним винятком є запровадження пільгового періоду для споживачів, які використовують електроопалювальні установки. Протягом опалювального періоду (з 1 жовтня 2024 року по 30 квітня 2025 року) такі споживачі будуть платити:

  • до 2000 спожитих кВт на місяць — 2,64 грн/кВт-год;
  • понад 2000 кВт на місяць — 4,32 грн/кВт-год.

«Нічний тариф» доступний лише власникам двозонних або тризонних лічильників. Ці прилади ведуть облік споживання електроенергії за різними часовими періодами, що дозволяє застосовувати різні тарифи на електрику залежно від часу доби. Власники двозонних лічильників можуть скористатися нічним тарифом в період з 23:00 до 7:00. Вартість електроенергії в цей час становить половину від єдиного тарифу і дорівнює 2,16 грн/кВт-год. Споживачі з тризонними лічильниками сплачують за електроенергію за трьома різними тарифами:

  • Нічний тариф (з 23:00 до 7:00) — 1,73 грн/кВт-год (40% від єдиного тарифу).
  • Денний тариф (з 07:00 до 08:00, з 11:00 до 20:00 та з 22:00 до 23:00) — 4,32 грн/кВт-год (єдиний тариф).
  • Піковий тариф (з 08:00 до 11:00 та з 20:00 до 22:00) — 6,48 грн/кВт-год (150% від єдиного тарифу).

Ціни на електроенергію у 2024 році

За словами Міністра енергетики України Германа Галущенко, уряд стикається з дилемою: з одного боку, підвищення тарифів на електроенергію до ринкового рівня (майже 7,5 грн за кВт-год) в умовах війни було б надто великим навантаженням для населення, з іншого боку, низький тариф у 2,64 гривні не покриває навіть третини реальної вартості електроенергії, що створює значний фінансовий тягар для держави.

Прогнози експертів: як Україна готується до енергетичних викликів?

Зима 2024 року в Україні обіцяє бути нетиповою та викликає багато запитань. Поєднання глобальних кліматичних змін, енергетичної кризи, постійних обстрілів та непередбачуваності погодних умов створює певну невизначеність серед населення. Голова правління НЕК «Укренерго» Володимир Кудрицький повідомив, що з 22 березня Україна втратила понад 9 гігаватів електроенергії. Це еквівалентно обсягу енергоспоживання Нідерландів упродовж трьох місяців або сукупному споживанню Словаччини та країн Балтії.

Внаслідок російської агресії українська енергетика зазнала катастрофічних втрат. Понад 90% ТЕС та більш ніж45% ГЕС виведено з ладу. Якщо минулої зими максимальна потужність становила 18 000 МВт, то зараз вона не перевищує 10 000 МВт. На думку Кудрицького, Україні потрібно працювати над децентралізацією генерації, адже 200 невеликих електростанцій важче зруйнувати, ніж 20 великих.

Якою буде зима 2024-2025 року?

Міністр енергетики України Герман Галущенко зазначає, що найбільший вплив на стан енергосистеми країни мають обстріли з боку російської федерації та їх непередбачувані результати. Енергетики роблять все можливе, щоб відновити пошкоджені енергооб’єкти та збільшити виробництво електроенергії. Тому за умови, що ворог не атакуватиме енергосистему або атаки матимуть мінімальні наслідки, населення та підприємства проведуть опалювальний сезон з мінімальними відключеннями або взагалі без них.

❗️ Проте, зима 2024 року, за думкою міністра, буде складнішою ніж попередня і кожному українцю варто подумати про автономне забезпечення його житла.

Дотримуючись простих порад щодо утеплення житла, перевірки опалювального обладнання та оптимізації споживання енергії, ми не лише забезпечуємо собі комфорт, а й підтримуємо енергетичну систему країни. Але не забувайте, що підготовка до зими — це не лише про фізичний комфорт, а й про психологічний стан. Знання того, що ви зробили все можливе, щоб забезпечити тепло і безпеку у своєму домі, допоможе вам почувати себе впевненіше і спокійніше.

Нагадуємо, що на сайті, в застосунку та в терміналах EasyPay цілодобово можна оплачувати комунальні послуги, а також зберігати та відстежувати появу нових платіжок. Заощаджуйте свій час та нерви разом з EasyPay 💙

А ще, підписуйтеся на наші соцмережі, слідкуйте за новинами EasyPay та першими дізнавайтеся про найвигідніші пропозиції та зручні платіжні інструменти!


Ольга Севрук
Всі статті автора
Редакторка блогу
Всі статті автора
Залишити коментар