Пошук

Правила оподаткування нерухомості: хто і скільки платить у 2025 році

0
567

У новому році податкове навантаження українців зазнало певних змін. Зокрема, змінилась і сума податку на нерухоме майно, яка безпосередньо пов’язана з розміром мінімальної заробітної плати. Тож, розгляньмо детальніше, хто, за що і скільки сплачуватиме податків на нерухомість у 2025 році 👇

▪️ Податок на нерухомість: хто є платниками і що оподатковується?
▪️ Хто звільнений від сплати податку?
▪️ Як розрахувати розмір податкового платежу за нерухомість?
▪️ Процедура сплати податку

Податок на нерухомість: кому і за що платити?

«Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки», а саме такою є повна назва податку на нерухомість, — це обов’язковий платіж, який здійснюють власники квартир, будинків та інших об’єктів нерухомості на користь держави. Оподаткуванню підлягає як житлова, так і нежитлова забудова. Платниками можуть бути:

  • Фізичні особи — громадяни України та іноземці, які є власниками квартир, будинків, дач, гаражів та інших об’єктів саме житлової нерухомості.
  • Юридичні особи — підприємства, організації, установи, які володіють нежитловою нерухомістю (офіси, магазини, склади тощо).

Коли говорять про податок на нерухомість, часто згадується поняття «зайвої» площі. Це та частина загальної площі вашої квартири або будинку, яка перевищує встановлений законом ліміт. Тобто, держава вважає, що для комфортного проживання достатньо певної кількості квадратних метрів, а все, що перевищує цю норму, підлягає оподаткуванню.

Податок на нерухомість у 2025 році

Законодавством встановлені такі норми площі, які не підлягають оподаткуванню:

  • Для квартир — 60 квадратних метрів.
  • Для житлових будинків — 120 квадратних метрів.
  • Для різних типів нерухомого майна (наприклад, квартира і будинок) — 180 квадратних метрів.

Оподаткуванню підлягає лише та частина площі, яка перевищує зазначені норми. Наприклад, якщо у вас квартира площею 90 квадратних метрів, то податок ви будете сплачувати лише за 30 квадратних метрів (90 – 60 = 30)

Кошти, зібрані з податку, направляються до місцевих бюджетів і використовуються для фінансування різних потреб громади. Це може бути ремонт доріг, будівництво шкіл та лікарень, освітлення вулиць, доброустрій територій та багато іншого. 

Куди йдуть податки?

Хто може не платити податок на нерухомість?

Податок не сплачують ті громадяни, загальна площа власності яких не перевищує встановлених законом норм та власники нерухомості, розташованої на територіях, які постраждали від військових дій. Це стосується як об’єктів, що знаходяться на окупованих територіях, так і тих, що були пошкоджені внаслідок бойових дій. Також, податок не сплачується за наступні об’єкти нерухомості:

  • Дитбудинки сімейного типу — приміщення, де проживає сімʼя, в якій подружжя або одинока людина створюють домашнє середовище для виховання щонайменше п’яти дітей-сиріт та дітей, які залишилися без батьківського піклування.
  • Житло дітей-сиріт та дітей з інвалідністю — якщо воно належить одній дитині.
  • Квадратні метри, що належать громадським об’єднанням осіб з інвалідністю.
  • Житло багатодітних та прийомних сімей, які мають 5 і більше дітей.

Хто не платить податок на нерухомість?

Як розраховується податок на нерухомість?

Розмір податку встановлює місцева влада, але згідно з законодавством, він не може перевищувати 1,5% від мінімальної зарплати у звітний рік. Податок у 2025 році сплачується за звітний 2024 рік і розраховується на основі мінімальної заробітної плати станом на 1 січня 2024 року — 7 100 грн. 

Таким чином, за кожен квадратний метр понад встановлену норму доведеться сплатити максимум 1,5% цієї суми, що складає 106,5 грн. Наприклад, якщо площа вашої квартири становить 80 квадратних метрів, а норма для квартир — 60 квадратних метрів, то податок сплачується за 20 «зайвих» метрів, що дорівнює 2 130 грн.

106,5 × 20 = 2 130

❗️ Зверніть увагу, якщо ви маєте у власності квартиру площею понад 300 квадратних метрів або будинок площею понад 500 квадратних метрів, то крім основного податку на нерухомість, вам доведеться сплатити додатковий податок на розкіш у фіксованому розмірі 25 000 грн. 

Як розрахувати податок на нерухомість?

Співвласники

Часто буває так, що об’єкт нерухомості має не одного, а кількох власників. Наприклад, квартиру можуть мати у спільній власності подружжя або кілька братів і сестер. У такому випадку виникає питання: як розподіляється податкове навантаження між співвласниками? 

Основний принцип полягає в тому, що податок на нерухомість розподіляється пропорційно до частки кожного співвласника у праві власності. Якщо загальна площа квартири або будинку перевищує встановлені законодавством норми щодо площі житла, але має кілька власників, то:

  1. Спочатку загальна площа об’єкта ділиться на всіх співвласників пропорційно їхнім часткам.
  2. Для кожного співвласника окремо визначається, чи перевищує встановлену норму його частка і визначається сума бюджетного платежу.
  3. Податок розраховується для кожного співвласника окремо.

Наприклад, нехай квартира площею 140 квадратних метрів належить двом особам у рівних частках, тобто кожен співвласник має по 70 квадратних метрів. Оскільки норма для квартири — 60 квадратних метрів, то «зайва» площа для кожного співвласника складає 10 квадратних метрів (70 – 60 = 10), за яку вони й сплачують податок.

Як сплатити податок на нерухомість?

Сплатити податок на нерухомість онлайн

Точний розмір податку на ваше житло можна дізнатися, скориставшись спеціальним калькулятором в особистому кабінеті на сайті Державної податкової служби.

  1. Оберіть вкладку «Е-сервіси» → «Калькулятор для обчислення сум податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки та плати за землю з фізичних осіб».
  2. Введіть тип нерухомості, обʼєкта, його загальну площу, тип власності, розмір частки володіння та період володіння. 
  3. Зазначте інформацію щодо ставки податку (її можна дізнатись на офіційному порталі ДПС).
  4. Якщо потрібно розрахувати розмір податку за два чи більше обʼєктів натисніть «Додати обʼєкт нерухомості» і введіть необхідні дані.
  5. Натисніть «Розрахувати» і ви побачите чітку суму вашого податкового платежу.

До 1 липня 2025 року кожен власник житла повинен отримати податкове повідомлення з розрахунком суми податку. Після отримання повідомлення про необхідність сплати податку, у вас буде 60 днів, щоб погасити заборгованість

Якщо ви запізнитеся менше ніж на місяць, вам доведеться сплатити штраф у розмірі 5% від суми боргу. Якщо ж затримка перевищить 30 днів — розмір штрафу зросте до 10%. Крім того, на суму боргу нараховується пеня, яка розраховується щодня і становить 120% річних від ставки Національного банку України, що діяла на день виникнення заборгованості. Це означає, що чим довше ви затримуєте платіж, тим більшим буде сума рахунку.

Сплатити можна як через особистий кабінет на сайті ДПСУ, так і за реквізитами, вказаними в повідомленні. Варто зазначити, що фізичні особи-підприємці (ФОП) мають дещо інший порядок сплати — вони вносять авансові платежі щокварталу та подають річну декларацію. При цьому як фізичні особи, так і ФОП повинні внести кошти за кожен окремий об’єкт нерухомості, що перебуває у їхній власності.

Слідкуйте за змінами у податковому законодавстві на офіційних ресурсах держустанов, щоб першими бути в курсі всіх нововведень, а щоб вчасно дізнаватись останні новини світу фінансів підписуйтесь на наші соцмережі 👇


Ольга Севрук
Всі статті автора
Редакторка блогу
Всі статті автора
Залишити коментар