Фонд гарантування вкладів фізичних осіб: що це таке і як він працює?
За часів фінансової нестабільності та економічних криз, питання збереження власних заощаджень стає особливо актуальним. Саме тут на допомогу приходить Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) — організація, що стоїть на захисті інтересів вкладників та забезпечує стабільність банківської системи.
У цій статті ми детально розглянемо:
▪️ Що таке Фонд гарантування вкладів фізичних осіб і чим він займається?
▪️ У який спосіб ФГВФО забезпечує фінансову безпеку вкладників і на які кошти поширюється гарантія Фонду?
▪️ Як відбувається процес повернення коштів вкладникам?
Що таке Фонд гарантування вкладів фізичних осіб та які його основні функції?
Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО) — це спеціальна державна установа, яка займається захистом коштів вкладників у банківській системі. Він був створений у 1998 році, а його діяльність регулюється Законом України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб». Основні напрями діяльності Фонду охоплюють:
- Гарантування відшкодування вкладів — якщо банк-учасник Фонду стає неплатоспроможним, вкладники можуть коштом фонду отримати грошову компенсацію у межах гарантованої суми.
- Управління ліквідацією банків — ФГВФО займається виведенням неплатоспроможних банків з ринку, забезпечує продаж їхніх активів та виплачує борги вкладникам.
- Контроль за діяльністю банків — Фонд стежить за фінансовою стабільністю банків-учасників, щоб мінімізувати ризики банкрутств.
- Залучення коштів для виплат — у разі необхідності ФГВФО може залучати кредити, державні гарантії або кошти міжнародних організацій для виконання своїх зобов’язань перед вкладниками.
З початку своєї діяльності Фонд гарантування вкладів виплатив загалом 104,7 млрд грн гарантованих відшкодувань для понад 2 млн осіб. А за результатами 2024 року, вкладники отримали від установи понад 141 млн грн.
Тож, яка сума може бути виплачена вкладнику? Відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення стабільності системи гарантування вкладів фізичних осіб»:
- Якщо банк-учасник фонду стає неплатоспроможним під час воєнного стану або протягом трьох місяців після його скасування — ФГВФО зобовʼязується повернути повну суму ваших вкладень з відсотками.
- Після цього тримісячного періоду максимальна сума, яку Фонд гарантування вкладів зможуть відшкодувати сягатиме 600 тисяч грн.
Якщо ж вклад був в іноземній валюті — кошти будуть повернуті в гривнях за курсом, який був напередодні того дня, коли банк почав процедуру виведення з ринку.
ФГВФО співпрацює з 61 банком, серед яких найбільші в Україні — ПриватБанк, Sense Bank, Укргазбанк, Універсал Банк, Укрсиббанк, та інші, забезпечуючи безпеку вкладів для фізичних осіб. Ці банки є учасниками системи гарантування вкладів та зобов’язуються дотримуватися законодавства України у цій сфері. У разі неплатоспроможності будь-якого з них, ФГВФО гарантує повернення коштів їх вкладникам у межах встановлених лімітів.
Як Фонд гарантування вкладів допомагає вкладникам уникнути втрати грошей і які кошти підлягають відшкодуванню?
Коли банк порушує закони або його капітал зменшується до рівня нижче встановлених норм, НБУ визначає його проблемним. Якщо протягом шести місяців ситуація не покращується, банк визнається неплатоспроможним, і в нього можуть відкликати ліцензію на здійснення банківської діяльності. Далі ФГВФО вводить у банк тимчасову адміністрацію та шукає інвестора, який міг би придбати банк або його активи, щоб мінімізувати втрати для вкладників.
Якщо інвестор не знаходиться, НБУ відкликає ліцензію у банку, і Фонд гарантування вкладів фізичних осіб розпочинає процедуру його ліквідації. При цьому, установа гарантує повернення коштів, розміщених фізичними особами в банках-учасниках Фонду, у разі їх неплатоспроможності або ліквідації.
Під захист ФГВФО підпадають кошти, розміщені в гривні або іноземній валюті на таких умовах:
- Поточний рахунок — кошти, що знаходяться на вашому поточному рахунку, включаючи зарплату, стипендію, пенсію та інші надходження.
- Депозитний вклад — ваші строкові вклади (депозити), розміщені на визначений термін.
Які кошти не підпадають під відшкодування ФГВФО:
- активи, передані банку в довірче управління;
- вклади юридичних осіб;
- депозити у банківських металах;
- залучені банком кошти від випуску ощадних або депозитних сертифікатів (за деякими винятками, наприклад, іменні ощадні сертифікати, видані до 30 червня 2021 року);
- суми, що служать забезпеченням виконання інших зобов’язань перед банком;
- рахунки, арештовані за рішенням суду;
- активи колишніх топменеджерів, аудиторів або юридичних радників збанкрутілих банків тощо.
❗️ Ми рекомендуємо завжди уважно ознайомлюватися з умовами банківського обслуговування та звертати увагу на перелік коштів, що підпадають під гарантійне відшкодування, щоб бути впевненим у захисті своїх заощаджень.
Порядок виплати коштів вкладникам
Для визначення осіб, які мають право на отримання виплат, протягом 20 робочих днів (а для банків з кількістю рахунків вкладників понад 500 тисяч — протягом 30 робочих днів) після визнання банку неплатоспроможним тимчасова адміністрація складає реєстр вкладників, після чого через визначені банки-агенти здійснюється відшкодування.
Щоб отримати кошти від ФГВФО, постраждалому потрібно звернутися до банку-агента й надати паспорт та ідентифікаційний номер. Якщо ж відшкодування хоче отримати представник вкладника — потрібно пред’явити паспорт, ідентифікаційний код, а також нотаріально засвідчену копію довіреності.
Дата початку виплат публікується на офіційному сайті Фонду, на сайті неплатоспроможного банку, а також в офіційних друкованих виданнях «Голос України» та «Урядовий кур’єр».
Якщо виникають питання щодо отримання відшкодування в неплатоспроможному банку — особа має право звернутися до Фонду письмово. Також, виплата спадкоємцям здійснюється після розгляду їхнього індивідуального звернення. Для цього потрібно подати до Фонду:
- заяву із зазначенням місця проживання та дати подання;
- копію ідентифікаційного номера;
- засвідчену копію паспорта;
- нотаріально завірену копію свідоцтва про право на спадщину.
Якщо звертається представник спадкоємця, додатково надається нотаріально засвідчений документ, що підтверджує його повноваження. Сума відшкодування визначається пропорційно успадкованій частці вкладу в межах гарантованої компенсації.
❗️ Додаткову інформацію можна отримати на сайті ФГВФО або за телефоном гарячої лінії — 0-800-105-800.
Слідкуйте за змінами у фінансовому законодавстві на офіційних ресурсах держустанов, щоб першими бути в курсі всіх нововведень, а щоб вчасно дізнаватись останні новини світу фінансів підписуйтесь на наші соцмережі 👇