Як сплачувати військовий збір в Україні у 2025 році: розміри, правила, відповідальність
У складні часи, коли країна захищає свою незалежність, кожен громадянин стає частиною боротьби. Одним із важливих інструментів підтримки ЗСУ є військовий збір — податок, що спрямовується на зміцнення обороноздатності держави. У цій статті ми детально розглянемо, хто і в якому розмірі зобов’язаний сплачувати військовий збір, які доходи підлягають оподаткуванню, а також надамо практичні поради щодо його сплати.
▪️ Що являє собою військовий збір та хто його сплачує?
▪️ Перелік доходів, що підлягають оподаткуванню військовим збором
▪️ Сума військового податку та терміни оплати
▪️ Де знайти реквізити для оплати військового збору?
Що таке військовий збір і хто повинен його сплачувати?
Військовий збір — це загальнодержавний податок, який було введено в дію 3 серпня 2014 року для забезпечення фінансування Збройних Сил України та інших силових підрозділів, які відповідають за оборону країни. Платниками військового збору є:
- резиденти України, які отримують дохід як на території країни, так і за її межами;
- іноземні громадяни, які мають джерело доходу в Україні;
- особи чи установи, які зобов’язані утримувати та перераховувати військовий збір до бюджету за інших платників. Наприклад, роботодавці, які сплачують податок із заробітної плати своїх працівників;
- громадяни України, які володіють та/або користуються земельними ділянками сільськогосподарського призначення.
Цей податок є обов’язковим внеском, який сплачують не лише фізичні особи, але й суб’єкти підприємницької діяльності. Зокрема, це стосується:
- ФОП на спрощеній системі оподаткування: I, II та IV груп (включаючи фермерські господарства)
- ФОП III групи та юридичні особи, що сплачують єдиний податок III групи.
Обʼєкти оподаткування військового збору
Військовий збір стягується з різних видів доходів, які отримують як звичайні громадяни, так і підприємці. Відповідно до ст. 163 Податкового кодексу України, для сплати військового збору оподатковуються такі доходи громадян України, як:
- Загальний місячний або річний оподатковуваний дохід, який включає заробітну плату, доходи від оренди, продажу майна тощо.
- Доходи з джерел в Україні, які оподатковуються під час їх виплати, наприклад, відсотки з депозитів або доходи від інвестицій.
- Іноземні доходи, отримані за межами країни, зокрема заробітна плата чи виплати з інших джерел.
Повністю звільнені від оподаткування такі види доходів як:
- аліменти;
- соціальні виплати у зв’язку з вагітністю та пологами;
- державна допомога на оплату житлово-комунальних послуг (субсидія);
- кошти, виділені для покриття витрат на службові поїздки;
- доходи, отримані від продажу майна, успадкованого або такого, що перебувало у власності понад 3 роки.
Раніше чинне законодавство передбачало оподаткування пенсій, якщо їх розмір перевищував три мінімальні заробітні плати. У 2020 році цю норму було скасовано і, на сьогоднішній день, військовий збір з пенсій не стягується.
У ФОПів I-III групи згідно зі ст. 292 Податкового кодексу України оподатковуються:
- доходи, отримані у грошовій формі, як готівковій, так і безготівковій;
- доходи, отримані у матеріальній або нематеріальній формі, наприклад, внаслідок бартерних операцій або надання послуг.
Не враховуються такі види доходів як відсотки з депозитів, дивіденди, роялті, страхові виплати, гранти та доходи від продажу особистого майна, яке використовується в бізнесі.
У юридичних осіб оподатковуються:
- будь-які доходи, отримані протягом звітного періоду;
- доходи, отримані представництвами, філіями або іншими відокремленими підрозділами компанії.
Важливо зазначити, що ці доходи можуть бути отримані як у грошовій, так і в матеріальній або нематеріальній формі.
У нерезидентів України оподаткуванню підлягають:
- Загальний місячний або річний оподатковуваний дохід отриманий в Україні, зокрема доходи від оренди нерухомості чи продажу майна.
- Доходи, що підлягають остаточному оподаткуванню під час виплати, наприклад, дивіденди, проценти та інші фінансові надходження.
Для електронних резидентів (е-резидентів) III групи оподаткуванню підлягає сума грошей, яка надійшла на банківський рахунок.
Які суми та терміни сплати військового збору?
З самого його впровадження ставка військового збору становила 1,5% від суми оподаткованого доходу. В кінці грудня 2024 року Президент України підписав Закон України про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо бюджетної збалансованості в умовах воєнного стану. Згідно з прийнятими змінами, ставка військового збору збільшується з 1,5% до 5% для всіх видів доходів.
Для фізичних осіб, зазначених у пункті 162.1 ПКУ, встановлено ставку 5%. ФОПи I, II та IV груп сплачуватимуть військовий збір у розмірі 10% від мінімальної заробітної плати, визначеної на 1 січня (у 2025 році — 8 000 грн).
Вони зобов’язані вносити платіж авансом до 20 числа кожного місяця (включно). Можливе також внесення податку одразу за квартал або рік, однак остаточний термін сплати — до кінця звітного року. Розрахунок авансових платежів здійснює Державна податкова служба (ДПС). У разі несплати або часткової сплати передбачено штраф у розмірі 50% від ставки військового збору.
Для ФОПів на єдиному податку III групи (крім електронних резидентів) ставка військового збору складає 1% від доходу відповідно до ст. 292 ПКУ. Сплата податку відбувається протягом 10 календарних днів після кінцевого терміну подання податкової декларації за квартал. У разі недотримання термінів до порушників застосовуються санкції згідно зі ст. 124 ПКУ.
❗️ Зверніть увагу, нові правила сплати військового збору для фізичних осіб-підприємців та юридичних осіб, що сплачують єдиний податок встановлюються з 1 січня 2025 року до 31 грудня року, в якому буде припинено або скасовано воєнний стан.
Військовий збір для військовослужбовців
Якщо фізична особа-підприємець або особа, яка веде незалежну професійну діяльність, була мобілізована чи залучена до виконання завдань, пов’язаних із мобілізацією, вона звільняється від обов’язку сплачувати податки та подавати звітність. Зокрема, це стосується податку на доходи фізичних осіб (ПДФО), єдиного податку та військового збору. Таке звільнення діє протягом усього періоду проходження військової служби.
Для військовослужбовців та співробітників силових структур, зокрема ЗСУ, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, ГУР МО, Нацгвардії, Держприкордонслужби та інших військових формувань, ставка військового збору становить 1,5%. Цей збір утримується із доходів, отриманих у вигляді грошового забезпечення, премій, винагород та інших виплат, передбачених чинним законодавством.
Як сплатити військовий збір?
Актуальні реквізити для сплати військового збору доступні на офіційних ресурсах Державної казначейської служби України (ДКСУ) та Державної податкової служби (ДПС). ФОПи, які сплачують військовий збір «за себе» повинні використовувати єдиний рахунок для своєї області. Він не прив’язаний до конкретного міста, району чи територіальної громади.
Тож, як знайти реквізити для оплати на сайті Державної податкової служби?
- Перейдіть на офіційний портал ДПС, де опубліковані рахунки для кожної області.
- Виберіть свою область серед переліку.
- Завантажте таблицю з реквізитами рахунків для сплати податків.
- Знайдіть код класифікації доходів 11011700 — «Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами-підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування».
- Запишіть або скопіюйте номер рахунку, що відповідає цьому коду, та використайте його для сплати податку.
Якщо ви шукаєте реквізити на сайті ДКС — просто оберіть потрібний регіон та самостійно введіть назву податкового платежу та натисніть «Пошук». Серед результатів ви зможете обрати потрібний платіж та знайти реквізити для його сплати.
Існує кілька способів сплатити військовий збір:
- У відділенні банку;
- За допомогою онлайн-банкінгу;
- На сайті, в застосунку або терміналі EasyPay.
Щоб сплатити військовий збір через EasyPay:
- Серед послуг знайдіть категорію «Платежі до бюджету».
- Оберіть «Бюджетний платіж за реквізитами».
- Введіть реквізити (а саме ЄДРПОУ, IBAN, отримувача, код виду сплати, призначення платежу та дані платника).
- Перевірте правильність введених даних та натисніть «Сплатити зараз».
Рекомендуємо під час оплати авторизуватися й зберегти шаблон платежу, щоб у майбутньому здійснювати оплату можна було за лічені секунди. Також нагадуємо, що оплатити сервіс, якого поки що немає серед переліку EasyPay завжди можна за ЄДРПОУ або IBAN.
А щоб і надалі залишатись в курсі останніх новин світу фінансів та технологій — підписуйтесь на наші соцмережі 👇