Пошук

Пільги для ВПО у 2025 році: актуальні програми підтримки та їх умови

0
21

За даними Інформаційно-обчислювального центра Мінсоцполітики України, станом на квітень 2025 року в Україні налічується приблизно 4,6 мільйона офіційно зареєстрованих внутрішньо переміщених осіб. Більшість із них — дорослі (понад 80%), тоді як майже кожен п’ятий — дитина до 18 років.

Найбільше внутрішніх переселенців зареєстровано у таких регіонах:

  • Донецька область (523 194 особи)
  • Харківська область (514 539 осіб)
  • Дніпропетровська область (455 310 осіб)
  • м. Київ (422 309 осіб)

Ця статистика чітко відображає масштабність переміщення українців через воєнні дії, підкреслюючи важливість ефективної державної підтримки для всіх верств населення. Важливим елементом цієї підтримки є законодавчі ініціативи, зокрема, Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», який гарантує для ВПО низку соціальних пільг та субсидій, що допомагають їм адаптуватися до нових умов життя. Ось основні серед них 👇

▪️ Житлові субсидії
▪️ Безкоштовне медичне обслуговування
▪️ Фінансова допомога для ВПО
▪️ Безкоштовне навчання
▪️ Безкоштовна юридична допомога

Пільги для ВПО

Житлові субсидії

Субсидія на оренду житла для ВПО

Субсидія на оренду житла для ВПО — це грошова допомога від держави, яка покриває частину витрат на оренду житла для переселенців і водночас компенсує витрати власникам, які здають це житло. Субсидію можуть оформити переміщені особи, які:

  • переїхали з районів бойових дій або окупації й не мають житла у безпечних регіонах (понад 13,65 м² на особу),
  • мають житло, яке зруйноване або серйозно пошкоджене (це має бути підтверджено документально),
  • платять за оренду понад 20% свого доходу,
  • не отримують допомогу на проживання й не беруть участі у програмі «Прихисток».

Щоб отримати субсидію на оренду житла потрібно подати заяву, договір оренди (можна укласти під час подачі) та, за потреби, інші документи в сервісний центр Пенсійного фонду або ЦНАП або онлайн — через портал ПФУ або мобільний застосунок.

Сума субсидії на оренду житла для кожної родини внутрішньо переміщених осіб визначатиметься окремо, з урахуванням доходів сім’ї, кількості її членів та вартості оренди.

Оренда житла для ВПО

Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг

Субсидія для ВПО на оплату житлово-комунальних послуг — це безоплатна державна допомога, яка частково покриває витрати на електроенергію, воду, газ, опалення, а також придбання твердого або скрапленого палива для тих, хто не має централізованого опалення.

Допомогу можуть отримати зареєстровані або фактичні мешканці житла зі статусом ВПО, навіть без договору оренди, якщо вони не можуть самостійно оплачувати рахунки. Щоб оформити субсидію, потрібно подати:

  1. заяву на субсидію;
  2. декларацію про доходи та витрати;
  3. довідку про доходи (якщо потрібно);
  4. договір про реструктуризацію боргу (за наявності боргу);
  5. договір оренди житла (у разу наявності);
  6. інші документи, що підтверджують обставини (за потреби);
  7. довідку ВПО (за наявності);
  8. рішення суду (за наявності);
  9. акт обстеження місця проживання;
  10. довідки про оплату комуналки в іншому житлі;
  11. документи, що підтверджують перебування в іншому місті через роботу, навчання, лікування тощо.

Заяву та документи на отримання субсидії для ВПО можна подати:

  • особисто або поштою — до територіального органу Пенсійного фонду, ЦНАПу або посадової особи сільської, селищної та міської ради;
  • онлайн — через портал та застосунок Пенсійного фонду або портал Дія.

❗️ Зверніть увагу, при поданні заявки онлайн необхідно затвердити документи електронним підписом. Рішення про призначення допомоги приймають протягом 10 днів, а результат повідомляють у зручний спосіб — письмово, електронно або за вказаним номером телефону.

Пільги для ВПО

Позачергове надання житла

Внутрішньо переміщені особи можуть отримати безкоштовне тимчасове житло на термін до одного року, з можливістю продовження. Житло надається з фонду, який формують сільські, селищні та міські ради спеціально для тимчасового проживання осіб, що вимушені були залишити свою домівку.

Площа оселі визначається залежно від кількості осіб у сім’ї, але встановлений мінімум — 6 кв. м на людину. Першочергово житло надається багатодітним родинам, сім’ям з дітьми, вагітним, пенсіонерам та людям, житло яких було зруйновано через збройну агресію російської федерації.

Щоб отримати житло, потрібно стати на облік у ЦНАПі чи в органах місцевого самоврядування, подавши відповідну заяву та необхідні документи (копії паспорта, довідки ВПО, свідоцтв про народження дітей та шлюб, копія РНОКПП та копії документів, що підтверджують факт знищення або пошкодження житла).

Житло для ВПО

Безкоштовне медичне обслуговування

У період воєнного стану внутрішньо переміщеним особам не обов’язково мати декларацію з лікарем для того, щоб отримати медичну допомогу. Вони можуть звернутися до будь-якого медичного закладу, який має можливість надати необхідне лікування. При цьому лікар не має права відмовити у наданні допомоги через відсутність декларації. ВПО мають право на:

  • консультації та спостереження за станом здоров’я;
  • діагностику та лікування хвороб;
  • базові тести та аналізи (загальний аналіз крові, сечі, рівень цукру та холестерину, тести на вагітність, ВІЛ, гепатити, COVID-19 і тропонін):
  • направлення до вузькопрофільних спеціалістів;
  • паліативну допомогу;
  • рецепти на ліки за програмою «Доступні ліки»;
  • щеплення згідно з календарем.

Особливу увагу держава приділяє підтримці вагітних жінок. Вони мають право обрати будь-який медзаклад, який має контракт із Національною службою здоров’я України за пакетом «Ведення вагітності». Пологи є безоплатними — це стосується і знеболення, і щеплень для новонародженого, і харчування в пологовому. Ніяких «благодійних внесків» вимагати не мають права.

Пільги для ВПО

Фінансова допомога для ВПО

Грошову допомогу від держави можуть отримати українці, які були змушені покинути свої домівки через бойові дії, окупацію чи блокаду. Для цього потрібно мати статус внутрішньо переміщеної особи (ВПО) та відповідну довідку. Розмір виплат — 2 000 грн на кожного дорослого та 3 000 грн на дитину або людину з інвалідністю. Кошти надходять на картку «єПідтримка» і їх можна використовувати без обмежень.

Подати заявку через застосунок «Дія» можна лише тим, хто ще не мав статусу ВПО. Виплати нараховуються з місяця звернення і продовжуються протягом усього періоду воєнного стану плюс один місяць після його завершення.

Як подати заявку на отримання допомоги онлайн?

Щоб оформити статус ВПО та отримати допомогу від держави через застосунок «Дія»:

  1. Оновіть застосунок Дія та авторизуйтесь.
  2. Зайдіть у розділ «Послуги» та натисніть «Отримати статус ВПО».
  3. Вкажіть адресу перебування (область, населений пункт, вулиця) та підтвердьте геолокацію.
  4. Натисніть «Хочу отримувати допомогу». Якщо зараз відмовитеся — пізніше оформити допомогу зможете лише офлайн.
  5. Оберіть або оформте картку єПідтримка для отримання коштів.
  6. Вкажіть, яка саме допомога вам потрібна: медична, освітня або гуманітарна. Інформацію отримає Міністерство соціальної політики й з вами зв’яжеться служба соцзахисту.
  7. Підтвердьте заявку та натисніть «Надіслати».

Як оформити допомогу офлайн?

Подати заяву на щомісячні виплати для ВПО можна офлайн — у Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАПах), відділах соціального захисту населення або через представників місцевої влади. Із собою потрібно мати паспорт або ID-картку, довідку ВПО, свідоцтво про народження дитини — якщо подаєте заяву також на неї.

Якщо в паспорті немає прописки з відповідного регіону, візьміть будь-який документ, що підтверджує ваше місце проживання — це може бути військовий квиток, трудова книжка чи документ на право власності.

Як оформити допомогу?

  1. Знайдіть найближчий ЦНАП або відділ соцзахисту, який працює з ВПО (можна перевірити онлайн).
  2. Підготуйте всі потрібні документи та візьміть їх із собою.
  3. Оберіть банківську картку для виплат або відкрийте нову в будь-якому банку.
  4. Прийдіть у центр та подайте заяву на щомісячну допомогу.

❗️ Якщо людина повертається додому або виїжджає за кордон, статус ВПО скасовується, і виплата допомоги припиняються.

Пільги ВПО

Безкоштовне навчання

Діти, які мають статус ВПО і навчаються в університетах на денній формі навчання, можуть отримати від держави підтримку для здобуття вищої освіти (до 23 років). Допомога включає:

  • Покриття вартості навчання;
  • Пільгові кредити для освіти;
  • Соціальні стипендії;
  • Безкоштовні підручники;
  • Безкоштовний доступ до інтернету та баз даних у навчальних закладах;
  • Безкоштовне проживання в гуртожитку.

Діти зі статусом ВПО можуть безкоштовно навчатись в державних школах і професійно-технічних навчальних закладах. Це право не залежить від підпорядкування чи форми власності закладу освіти та передбачене чинним українським законодавством.

Діти шкільного та дошкільного віку, які мають статус внутрішньо переміщених осіб (ВПО), мають право на безкоштовне харчування. Для отримання пільги батькам або законним представникам дитини необхідно звернутися до адміністрації навчального закладу, написати відповідну заяву та надати копію довідки ВПО. Після цього дитину буде включено до переліку учнів, які отримують пільгове харчування.

Пільги для ВПО

Безкоштовна юридична допомога

Внутрішньо переміщені особи (ВПО) мають право на безкоштовні юридичні послуги згідно з українським законодавством. Це право гарантується через систему безоплатної правової допомоги (БПД), яка забезпечує доступ до необхідної правової підтримки. Серед послуг, які гарантовані ВПО:

  • Юридичні консультації;
  • Допомога у складанні заяв, скарг та інших правових документів;
  • Представництво інтересів у судах та допомога в підготовці судових документів.

Для отримання безоплатної правової допомоги звертайтеся до Координаційного центру з надання правничої допомоги через офіційний сайт legalaid.gov.ua або за номером 0 800 213 103.

Слідкуйте за змінами у законодавстві на офіційних ресурсах держустанов, щоб першими бути в курсі всіх нововведень, а щоб вчасно дізнаватись останні новини світу фінансів підписуйтесь на наші соцмережі 👇


Ольга Севрук
Всі статті автора
Редакторка блогу
Всі статті автора
Залишити коментар