«Українцям потрібно навчитися грати в довгу»: Андрій Шувалов, директор фонду Сергія Притули, про результати роботи у 2024-му й плани на 2025 рік
2,1 мільярда гривень зібраних коштів, запуск американського фонду, 200 тисяч донатів щомісяця — навіть у найскладніший рік повномасштабного вторгнення команда Благодійного фонду Сергія Притули продовжує ефективно працювати. Попри безперервний наступ на Сході, втрати та інформаційні атаки проти волонтерів, фонд не лише тримає планку, а й розвиває нові напрямки роботи.
Як працювати на випередження в умовах війни? Яких запитів від військових сьогодні найбільше? Про все це та стратегічні пріоритети на 2025 рік ми поговорили з Андрієм Шуваловим, директором Благодійного фонду Сергія Притули. Ділимося найголовнішим із вами! 👇
▪️ Найскладніший рік війни
▪️ Головні досягнення минулого року
▪️ Ключовий висновок
▪️ Пріоритетні напрямки роботи у 2025-му
▪️ ТОП-5 запитів від військових
▪️ Чому українцям не варто покладатися лише на міжнародну допомогу
▪️ Що сьогодні впливає на динаміку донатів
▪️ Про що варто пам’ятати українцям щодня
Пишаємося партнерством із Благодійним фондом Сергія Притули та дякуємо усім користувачам, які підтримують його діяльність через платіжний сервіс EasyPay 💙
2024-й — один із найскладніших років повномасштабного вторгнення
Безперервний наступ на Сході, відсутність ротації серед військових, загальна втома суспільства — усе це сильно вплинуло на нашу роботу протягом року. Кожен донат у 2024-му давався фонду надзусиллями. Крім того, серйозно впливали й інформаційні атаки: проти волонтерів працювали не лише росіяни, а й сили всередині України.
[Згідно з OSINT-аналізом Molfar, з 379 випадків атак на найбільші благодійні фонди, 36% мають прямий російський слід. Загалом можна простежити здійснення атак на Благодійний фонд Сергія Притули від персоналій чи ботів, котрі, імовірно, можуть мати прихильність до російських структур та, імовірно, партії «ЄС», а також атаки, прихильність до не встановлених структур. — тут і далі прим. ред.]
Найважчим викликом для команди торік стали втрати. У квітні загинув Павло Петриченко, а в липні — Олександр Цебрій. Це був складний період, але ми вистояли та продовжуємо працювати наполегливіше.
Успіх попри труднощі: головні досягнення фонду Сергія Притули за рік
Показники, які говорять самі за себе
Попри всі складнощі, цифри й результати нашої роботи говорять самі за себе. За 2024 рік Фонд акумулював більш ніж 2,1 млрд грн, з яких 1,8 млрд — пішли на мілітарний напрямок, а 300 млн — на гуманітарний. Всупереч тому, що залучати гроші було важко, ми втримали планку попередніх років — збирали мінімум 100 млн грн на місяць і закривали близько 50% усіх запитів. Також незмінною залишилася і кількість донатів — у середньому це більш ніж 200 тис. транзакцій на місяць.
Відкриття американського фонду
Ще одним важливим досягненням став запуск нашого Благодійного фонду в Штатах, який планувався ще з 2023-го. У лютому ми зареєструвалися, у квітні отримали статус неприбутковості, а вже до кінця року залучили понад 3,2 млн дол.
Не всі компанії готові підтримувати мілітарний напрямок, але охоче допомагають із гуманітарними проєктами. Завдяки міжнародній роботі, ми можемо закривати потреби цивільного населення, займатися розмінуванням, розбудовою укриттів для школярів, медичними проєктами тощо, не залучаючи при цьому значну частину українських грошей. Таким чином, українці донатять на військові потреби, а закордонні ресурси йдуть на важливі, але небойові напрямки.
Дотичність до військових розробок: літак-перехоплювач «Тарас П» як проривна розробка року
Минулого року фонд також долучився до розробки літака-перехоплювача «Тарас П». Якщо порівнювати з FPV, то він значно довше перебуває в повітрі, має більший радіус дії, дозволяє екіпажу залишатися в безпечній зоні й ефективно знищує російські БПЛА. На 20 вильотів припадає близько 17 збитих ворожих безпілотників — це дуже хороший результат.
Загалом кожен успішно завершений збір і кожна закрита заявка є важливими досягненнями року. Це і прилади нічного бачення, і роботизовані платформи, і поїздки в північну Європу, звідки ми повернулися з новими партнерами та донатами.
Висновки року: стратегічне планування та постійний аналіз
Ми працюємо над оптимізацією процесів без прив’язки до місяця, кварталу чи року. Після завершення кожного проєкту сідаємо, шукаємо слабкі місця, намагаємося зменшити витрати ресурсів і «людино-годин», а потім — рухаємося далі. Але ключовий висновок 2024-го — це важливість стратегічного планування. Повсякденна операційна діяльність важлива, однак необхідно дивитися на кілька кроків вперед: розуміти, які технології та вироби будуть актуальними на фронті, які напрямки «просідають», що варто підсилити.
Саме так ми зробили у 2023-му — побачили потенціал FPV на полі бою і почали масштабно закуповувати дрони. Це підштовхнуло українських виробників нарощувати виробничі потужності, і в результаті — значно посилило українські позиції.
Ринок і потреби постійно змінюються, тому ми маємо окремий департамент, який займається аналітикою поточної ситуації та моніторить нові розробки. До нас часто приходять військові з конкретним запитом: «Купіть нам розвідувальний БПЛА, ми користуємося літаком “А”». Але вони не знають, що крім літака «А», є ще «Б», «В» і «Г» — дешевші та кращі за технічними характеристиками альтернативи. Тож ми шукаємо оптимальні рішення і пропонуємо різні варіанти. Так вдається ефективніше витрачати кошти, закривати більше потреб і досягати кращого результату на фронті.
Ми відповідаємо за кожну отриману гривню, тож на 100% маємо бути впевнені в доцільному використанні ресурсів!
Ставка у 2025 році: пріоритетні напрямки роботи та проєкти
Наш фонд працює за чотирма напрямками: мілітарний, гуманітарний, Центр готовності цивільних і військова школа «Боривітер». Кардинальних змін у роботі цьогоріч поки не планується. Однак якщо говорити про конкретні пріоритети, то я б виділив наразі три основних.
Посилення розвідки та протидія російським БПЛА
Один із пріоритетів на 2025 рік — посилення розвідувальних засобів і «закриття очей» російським БПЛА. На жаль, держава не змогла вчасно забезпечити закупівлю необхідної кількості дронів. Це стало зрозумілим на початку року, коли із таким запитом масово почали звертатися військові. Тоді фонд швидко запустив збір «Щелепи», аби закупити БПЛА «Shark-М» та українські ударні боєприпаси до них.
Ми й сьогодні намагаємося закрити ту дірку, яка імовірно з’явиться незабаром. Тому потрібно діяти на випередження, і небо в пріоритеті. Влітку росіяни швидко активізуються і нам потрібно як знищувати ворожі БПЛА, так і розповсюджувати свої.
Укриття та розмінування
Ми зосередили особливу увагу на облаштуванні укриттів для дітей. На жаль, через постійну небезпеку, ми маємо необхідність налагодити цей процес на регулярній основі. Кожна школа на прифронтовій та деокупованій території повинна мати безпечне й комфортне укриття, де діти зможуть навчатися навіть під час повітряної тривоги.
Також важливим напрямком є гуманітарне розмінування: близько 23% території України (139 тис. км²) потенційно забрудненні вибухонебезпечними залишками. Окрім того, ми бачимо великий запит на підводне розмінування, тож підсилимо цьогоріч і цей напрямок.
Навчання військових
Технології й обладнання, які використовують на фронті, швидко змінюються: якщо на початку вторгнення військові працювали з одними приладами, то зараз потрібно освоювати інші. Тому стратегічно фонд вкладається у військову школу «Боривітер» — у 2025-му ми плануємо запустити кілька нових напрямків навчання.
[«Боривітер» — військова школа, створена у квітні 2022 року, яка готує професіоналів у сфері БПЛА. Має 10 напрямків навчання серед яких: застосування БпЛА різних типів у військових умовах, військове управління для командирів та штабів рівня батальйон/БТГр/полк тощо. Тут військові вчаться управляти дронами, аналізувати розвіддані та використовувати сучасні технології на полі бою.]
Запити від військових: чого зараз найбільше потребують на фронті
Сьогодні лінія активного бойового зіткнення сягає більш ніж 1 300 км, а загальна — понад 3 000 км. На жаль, як би не хотілося, але ми фізично не можемо закрити всі запити військових. Тому визначили для себе чіткий пріоритет: першочергово Благодійний фонд Сергія Притули допомагає підрозділам, які знаходяться в найгарячіших зонах бойових дій, а далі — за можливості закриває інші потреби.
У ТОП-5 запитів від військових сьогодні:
- FPV-дрони;
- Засоби радіоелектронної боротьби (РЕБ);
- Засоби зв’язку (рації та підсилювачі сигналу);
- Засоби живлення (генератори, акумулятори, системи живлення);
- Броня (колісна і гусенична).
Єдина потреба, яка суттєво знизилася — це човни. Близько 40% від усієї наданої допомоги у цьому напрямку закрив саме наш фонд.
Непопулярні, але важливі запити
Українці дуже люблять донатити на «красиві» та масштабні збори: «Шарки», наземні дрони, броньовані авто тощо. Однак на більшість важливих, але не таких «яскравих» потреб, зібрати важко. Наприклад, на фронті постійно потрібні рації, ретранслятори, антени, пальне і тому подібне, але великий збір із таким запитом буде не дуже популярним. Тому на побутові, але важливі речі, зазвичай дає гроші український бізнес.
Ситуація зі Штатами: чому потрібно покладатися на власні сили
Поточна ситуація зі США вкотре нагадує, наскільки важливо мати власні ресурси й можливості для захисту країни.
По-перше, подякуймо українцям, які ще у 2022 році скинулися і придбали супутник для військової розвідки. Сьогодні саме ця ініціатива забезпечує нам доступ до критично важливих розвідувальних даних, незалежно від зовнішньої політичної ситуації.
По-друге, подякуймо нашим виробникам, які за 3 роки Великої війни масштабували виробництво й сьогодні власноруч створюють якісне озброєння. Якщо раніше фонд закуповував здебільшого іноземні дрони, то сьогодні ми маємо українські SHARK та GOR — одні з найкращих БПЛА у світі.
Наше завдання сьогодні — не зупинятися й продовжувати масштабувати цей напрямок роботи. Так ми менше залежатимемо від зовнішніх політичних ризиків і будемо здатні ефективно захищати країну своїми силами. Не можна чекати — потрібно кожну хвилину працювати над тим, аби підтримувати Збройні сили й зберігати життя українських військових.
Динаміка донатів: як українці й бізнеси підтримують фронт
Кожен донат у 2024 році давався фонду титанічними зусиллями, і на це є дві основні причини:
- Погіршилася загальна економічна ситуація. Зросли ціни на продукти й комуналку, багато бізнесів було знищено, частина людей втратила роботу.
- Збільшилася кількість мобілізованих. Сьогодні, мабуть, у кожній третій родині хтось пішов до війська, тому ті, хто раніше донатив у фонд, тепер допомагають безпосередньо знайомим, які знаходяться в лавах ЗСУ.
Але я б віддав належне українцям — ми навчилися системно підтримувати армію. Адже у багатьох серед фінансових витрат з’явилася категорія «Благодійність». Чи зменшується середній донат? Так, зменшується, але він продовжує регулярно надходити — і це для нас важливіше.
Окремо хочу підкреслити й внесок українського бізнесу. Попри всі труднощі, підприємці продовжують не тільки працювати, платити податки та створювати робочі місця, а й активно підтримувати благодійні фонди, своїх мобілізованих працівників і підшефні бригади.
Ось, наприклад, за 3 роки повномасштабного вторгнення користувачі EasyPay переказали на рахунок фонду більш ніж 4,4 млн грн, ще додатково — компанія донатила на збори від себе. Усі ці гроші пішли на забезпечення військових найнеобхіднішим. І я не втомлююся повторювати, що нашим компаніям сьогодні важливо бути свідомими й соціально відповідальними: хочете працювати в Україні — підтримуйте ЗСУ, без цього нас надовго не вистачить.
Про що варто пам’ятати українцям у 2025 році
Українцям потрібно нарешті навчитися грати «в довгу». Ми не можемо жити лише сьогоднішнім днем і маємо системно підтримувати Сили оборони. Як показує історія, наша війна з росією — далеко не перша, і щоб це не повторилося, Україна повинна мати сильну економіку, культуру й потужну армію вже сьогодні!
Підтримуйте роботу Фонду Сергія Притули та долучайтеся до важливих зборів в EasyPay 👇