Цифрова гігієна: захистіть свій пристрій від загроз
Флешки, жорсткі диски та карти пам’яті дозволяють зберігати та переносити великі обсяги даних і мати їх під рукою в будь-який потрібний час. Однак, за зручним використанням можуть ховатися серйозні загрози. Заражені зовнішні носії та завантажені файли з неперевірених джерел можуть призвести до втрати даних, фінансових збитків та навіть крадіжки особистої інформації.
Редакція EasyPay у рамках інформаційної кампанії #КібербезпекаФінансів підготувала матеріал, який допоможе користувачам уникнути поширених помилок при використанні зовнішніх носіїв інформації та завантаженні файлів з Інтернету. Ми розкажемо про:
▪️ Небезпеку від зовнішніх носіїв інформації
▪️ Безпечне завантаження файлів
▪️ Ознаки того, що ваш пристрій заражено вірусами
Невидимі загрози: чому зовнішні носії інформації можуть бути небезпечними?
Флешки, карти пам’яті та жорсткі диски стрімко увійшли в наше життя й дозволяють зручно зберігати та переносити великі обсяги даних. Але чи безпечно підключати до свого комп’ютера будь-який носій, знайдений на вулиці? Ні, і зараз ми пояснимо чому!
Уявіть, у своїй улюбленій кавʼярні або біля офісу ви знаходите флешку, підключаєте її до компʼютера, а той раптом починає виснути, відкривати непотрібні програми тощо — усе, пристрій інфіковано вірусом. Він може пошкодити файли, знизити продуктивність комп’ютера або навіть дати доступ до персональних даних. Тому ні за яких обставин не підключайте знайдені флешки чи карти памʼяті до свого пристрою й не дозволяйте це робити малознайомим людям!
Щоб убезпечити дані від крадіжки, видалення або пошкодження, а пристрій — від зараження варто дотримуватися кількох простих правил 👇
- Налаштуйте антивірусну програму на автоматичну перевірку зовнішніх пристроїв під час їх підключення до комп’ютера. Це допоможе вчасно виявити й нейтралізувати потенційні загрози.
- Вимкніть функцію автозапуску для зовнішніх пристроїв у налаштуваннях операційної системи.
- Перевіряйте свої флешки, карти пам’яті та зовнішні жорсткі диски за допомогою антивірусної програми після використання на чужих пристроях.
- Намагайтеся уникати використання зовнішніх пристроїв, які належать іншим людям або використовуються в громадських місцях (бібліотеках, магазинах тощо).
Безпечне завантаження: як не стати жертвою кіберзлочинців?
Завантаження файлів з неперевірених джерел — ще одна пастка. Це як відкрити двері свого будинку для незнайомця. Ви ніколи не знаєте, що ховається за відправленим документом і що може статися після його запуску. Ось основні причини, чому не можна завантажувати файли з невідомих імейлів або сайтів:
- Файли з неперевірених джерел часто містять віруси, «трояни», шкідливі програми, які можуть пошкодити комп’ютер, викрасти дані, або навіть використовувати його для атак на інші системи.
- Деякі вкладення можуть містити шпигунське програмне забезпечення, яке стежить за вашими діями, збирає персональну інформацію і передає її третім особам або шифрує ваші дані й вимагає викуп за їх розшифрування.
- Зловмисники можуть видавати шкідливе ПЗ за корисні програми. Наприклад, підроблені антивіруси або драйвери.
- Деякі файли можуть містити скрипти, які викликають появу великої кількості реклами на комп’ютері.
Багато шкідливих програм поширюються через завантажувані файли, а заражений комп’ютер може бути використаний для крадіжки ваших особистих даних, тож розберімось, як уникати таких небезпек?
- Вимкніть автоматичне завантаження у браузері. Зробіть так, щоб браузер кожного разу запитував, куди зберегти файл перед завантаженням.
- Не відкривайте файли з електронних листів від невідомих або неперевірених відправників. Шахраї часто надсилають шкідливі файли через електронну пошту.
- Перевіряйте файли перед відкриттям. Перш ніж відкрити завантажений файл, проскануйте його на наявність шкідливих програм за допомогою антивірусної програми.
- Будьте дуже обережні з файлами з такими розширеннями: .exe, .iso, .bin, .ini, .dll, .com, .sys, .bat, .js, .apk. Також обачно ставтеся до архівів (.ZIP, .RAR, .7z тощо), особливо якщо вони захищені паролем.
Дотримуйтеся цих простих правил, і ваші пристрої будуть у безпеці від вірусів. Бережіть себе та свої дані!
Як розпізнати вірус на своєму пристрої?
Якщо ви підозрюєте, що все ж десь підхопили вірус на телефон або комп’ютер — не втрачайте час і зверніть увагу на такі ознаки зараження пристрою:
- Повільна робота;
- Швидке розряджання батареї;
- Відкриття та закриття програм незалежно від команд;
- Поява нових програм, акаунтів чи активних сеансів від імені невідомих користувачів;
- Зникнення чи поява нових файлів;
- Запуск невідомих процесів у системі;
- Неробоча консоль адміністратора або антивірус.
Якщо ви помітили будь-які з вищенаведених ознак — не зволікайте і проскануйте пристрій за допомогою антивірусної програми! Після сканування переконайтеся, що всі виявлені загрози були усунені. Якщо ви не впевнені у своїх діях, зверніться за допомогою до фахівця. Більше інформації про налаштування та захист пристроїв читайте на сайті НБУ та Держспецзв’язку #КібербезпекаФінансів.
Захистити свої дані під силу кожному. Не дозволяйте страху перед вірусами затьмарити радість від використання цифрових технологій. Дотримуючись простих правил безпеки, ви зможете захистити свої пристрої та вільно користуватися мережею. Підписуйтесь на наші сторінки в соцмережах, щоб завжди бути в курсі останніх новин у сфері кібербезпеки 👇