Пошук

Як відрізнити фальшиві гроші та перевірити справжність банкнот

0
448

Підроблення грошей є однією з найстаріших форм економічної злочинності, спрямованої на незаконне виготовлення та розповсюдження фальшивих банкнот, монет, цінних паперів або іноземної валюти. Наразі фальшивомонетництво вийшло далеко за межі внутрішньодержавних проблем і набуло міжнародного значення. В Україні підроблення грошей є серйозним викликом для економічної системи, зіткнутися з яким може як пересічний громадянин, так і велика організація. 

Редакція EasyPay підготувала для вас інформацію про те, де можна отримати фальшиву банкноту, які бувають фальшивки, як не стати жертвою шахраїв і відрізняти підробку від справжньої купюри 💛

Звідки беруться і які бувають підроблені гроші 

Фальшивомонетництво є злочином, скоєним з метою збагачення за рахунок інших. Однією з основних причин створення підробок є низький ризик потрапляння під кримінальне переслідування для виконавця і висока популярність фальшивих коштів під час здійснення певних злочинів. Жертвою підроблених коштів може стати будь-хто і будь-де. Найчастіше їх можна отримати на місцевих ринках, у маленьких магазинах, на торгових точках, в разі купівлі-продажу товарів через платформи онлайн-оголошень і розрахунку при зустрічі готівкою, обміну валют в сумнівних обмінниках — тобто там, де готівку, найімовірніше, ніхто не перевірятиме.

Способи підробки банкнот класифікують на:

  • Повна підробка — виготовлення підроблених банкнот з використанням сучасного поліграфічного обладнання;
  • Неповна підробка — виготовлення підроблених банкнот шляхом підробки справжніх, що знаходяться в обігу.

Повна підробка характеризується високим рівнем поліграфії, використанням мікродруку, якісного паперу з кольоровими захисними волокнами і захисної нитки. У таких фальшивках непогано імітують елементи захисту, що робить їх доволі поширеними і водночас непомітними для неозброєного ока. Неповна підробка ж охоплює зміну початкового номіналу на більший. Найчастіше піддаються частковій підробці національні грошові знаки та іноземні банкноти, що мають попит в обміні. Для України це, звичайно ж, гривня, долари США та євро.

Які бувають фальшиві гроші

Підроблені гроші можуть мати різні види, залежно від технологій і методів, що використовуються для їх виготовлення, а саме:

👉 Підроблені гроші, виготовлені за допомогою друкарських машин;

👉 Підроблені гроші, виготовлені за допомогою копіювальних апаратів або фотоапаратів;

👉 Підроблені гроші, виготовлені вручну (малювання).

Хоча підробки паперових грошей зустрічаються частіше, існують також підроблені монети. Для їх виготовлення використовуються різні метали, які можуть імітувати справжні монети за вагою і зовнішнім виглядом. Однак, вони мають нижчу якість карбування і можуть бути виявлені за допомогою спеціальних тестів на вагу, розмір і склад матеріалу.

Підроблення національної валюти 

Підроблені гроші є серйозною проблемою для економіки України та причиною фінансових втрат як громадян, так і бізнесу. «Мінфін» повідомляє, що станом на перше півріччя 2024 року в Україні зросла кількість фальшивих грошей — на 1 млн шт. справжніх банкнот припадало 3,4 підробки. Поточний показник зростання кількості підробок є помірним, адже перед початком повномасштабного вторгнення кількість підроблених купюр складала цілих 7,1 купюри на 1 млн справжніх грошей. 

Національний банк України активно працює над підвищенням надійності грошообігу та постійно бореться з підробленими грошима, в тому числі проводячи регулярне вилучення з обігу старих банкнот різних номіналів та організовуючи спеціальні навчальні програми для представників банків, небанківських фінансових організацій, а також ритейлерів. У разі виявлення нових підробок вищої якості, НБУ контактує з виробниками банківського обладнання. Вони своєю чергою налаштовують датчики та інші компоненти автоматизованих систем на обробку банкнот, щоб забезпечити ефективне виявлення нових підробок.

Як відрізнити справжність купюри? 

Не всі громадяни неозброєним поглядом можуть виявити фальшиві банкноти. Національний банк України закликає уважно перевіряти справжність отриманих коштів і дотримуватися правил, які допоможуть вам не стати жертвою фальшивомонетників👇

  1. Перевіряйте купюру на дотик. Справжні банкноти мають деякі елементи, надруковані з використанням рельєфного друку, які можна відчути на дотик. Це стосується, зокрема, номіналу банкноти та портрету.
  2. Роздивіться купюру проти світла та зверніть увагу на наявність водяних знаків, наскрізного елемента та захисної стрічки.
  3. Змініть кут нахилу банкноти. При зміні кута нахилу можна спостерігати кінетичний ефект — зміни та голографічні переходи кольорів захисної стрічки та інших елементів купюри (елементи SPARK).

👉 Багатотоновий водяний знак — портретне зображення та світлий елемент водяного знака — зображення цифрового позначення гривні. 

👉 Наскрізний елемент — захисний знак, надрукований з обох боків банкноти, який точно збігається та утворює єдине ціле зображення. На українських банкнотах, наприклад, 500 гривень, наскрізний елемент включає числове позначення номіналу, яке розміщене таким чином, що частини цифри з лицьового та зворотного боку банкноти точно збігаються.

👉 Захисна стрічка — це тонка смуга, вбудована в банкноту під час її виготовлення, яка стає видимою якщо тримати купюру проти світла і містить напис «ГРН», зображення малого Державного Герба України та цифрового номіналу. 

❗️ Зверніть увагу, детальний опис усіх банкнот національної валюти, що перебувають в обігу та їх захисних елементів ви можете знайти на офіційному сайті Інтернет-представництва Національного банку. Там можна ознайомитися з зовнішнім виглядом кожної купюри та порівняти їх з національною валютою, в автентичності якої ви маєте сумніви.

Фальшиві гроші в Європі

Європейські країни також зіткнулись з різким збільшенням кількості фальшивих купюр в обігу. Згідно з інформацією Європейського центрального банку, у 2023 році на 1 млн шт. справжніх банкнот було близько 16 фальшивих банкнот євро. У першій половині 2024 року, німецький Бундесбанк вилучив з обігу більшу кількість несправжніх грошей аніж за попередніх пів року — 38 600 підроблених банкнот євро номінальною вартістю 2,4 мільйона євро. Це майже на 30% більше, аніж в останньому півріччі 2023 року. 

Підроблені гроші

Як ми бачимо, фальшивомонетництво дійсно є проблемою міжнародного масштабу, яка може вразити навіть країни з найбільш захищеною фінансовою системою. Європейські країни тісно співпрацюють з міжнародними організаціями, такими як Інтерпол та Європол, для виявлення і затримання міжнародних мереж фальшивомонетників. Попри високу кількість фальшивих купюр і великий ризик натрапити на шахраїв, готівка все ще є найпоширенішим способом оплати в Європі. Вона використовується місцевим населенням і туристами під час відвідування ресторану чи покупок в супермаркеті або на місцевих торговельних точках — особливо для невеликих сум. 

❗️ Багато українців зараз знаходяться за кордоном та активно користуються європейською валютою. Щоб не залишитись з підробкою в руках радимо дотримуватись німецького правила перевірки коштів — «доторкнись, подивись, нахили».

👉 Папір більшості європейських банкнот є більш жорстким і твердим, що дає можливість розпізнати фальшивку на дотик. Бундестаг зазначає, що гроші номіналом 5, 10, 20 євро відчуваються як гладкі таміцні. Рельєфний візерунок на лицьовій стороні банкнот європейської серії містить літери «BCE ECB EЦБ EZB EKP EKT EKB BĊE EBC» (і «ESB» на номіналах 50 євро і вище), які повинні знаходитись внизу лівого краю купюри. 

👉 На купюрах номіналом 20 євро і вище, які належать до європейської серії, у верхній частині голограми міститься прозоре вікно, на якому зображено портрет Європи, персонажа з грецької міфології. 

👉 При нахилі банкноти можна побачити голограму і зміну смарагдового числа (блискуча цифра на лицьовій стороні банкноти). Смарагдове число повинно змінювати колір і зображати ефект світлої смуги, що рухається вгору-вниз.

Банкноти номіналом 100 і 200 євро були оснащені вдосконаленими елементами захисту. Цифра також змінює колір зі смарагдово-зеленого на темно-синій. На голограмі є сателіт, на якому показано два символи євро, які рухаються навколо номіналу. 

Фальшиві євро

Джерело: Deutsche Bundesbank

Що робити з фальшивою купюрою?

Фальшиві гроші активно збуваються в найбільш людних місцях — ринках, супермаркетах, точках роздрібної торгівлі, невеликих закладах громадського харчування та громадському транспорті. На щастя, статистика на нашому боці й отримати фальшиву купюру можна вкрай рідко. Особливо уважними треба бути переважно до банкнот номіналом 500 і 200 гривень старого зразка. Національний банк України активно бореться з фальшивомонетництвом і здійснює постійний контроль обігу національної валюти. Але що ж робити якщо ви все ж маєте сумнів в оригінальності вашої готівки?

Як розпізнати фальшиві гроші

Якщо ви стикнулися з підробкою або маєте сумнів щодо справжності банкнот у вашому гаманці — впевнено звертайтесь до банку, який зареєструє звернення та передасть купюру на дослідження Національному банку України. 

  • Якщо кошти визнаються оригінальними, то вам відшкодують відповідну суму, яка була відправлена на експертизу. Банкноти іноземної валюти, визнані справжніми, також повертаються власнику. 
  • Якщо ж купюра все ж виявляється фальшивкою, то підлягає вилученню без відшкодування вартості. Про вилучення купюри Національний банк повідомляє правоохоронні органи й підроблені банкноти передаються для проведення розслідувань.

Підписуйтеся на соцмережі EasyPay, щоб першими дізнаватися про актуальні оновлення платіжного сервісу та фінтех-новини 👇


Ольга Севрук
Всі статті автора
Редакторка блогу
Всі статті автора
Залишити коментар