Пошук

Гендерний прорив у підприємництві: як жінки стають рушійною силою української економіки

0
92

Щороку 8 березня в Україні, як і в багатьох країнах світу, ми говоримо про права, можливості й досягнення жінок. Торік редакція EasyPay розповідала про видатних винахідниць, які зробили свій вклад у розвиток технологій, але не отримали відповідного визнання. Сьогодні ж мова піде про жінок у бізнесі:

▪️ Як змінилася частка підприємиць за останні роки
▪️ У яких областях найбільша частка ФОПів-жінок
▪️ Скільки українок керують підприємствами
▪️ Які світові тенденції жіночого збагачення

Коли чоловіки були мобілізовані, жінки не просто взяли на себе відповідальність за підтримку родин та економіки, а й стали рушійною силою малого й середнього бізнесу. Сьогодні 61% новостворених ФОПів належать саме жінкам.

Ці цифри промовисто говорять про те, що жіноча половина людства давно не «прекрасна частина колективу», а повноправні учасниці економічних процесів та лідерки, від чиїх рішень залежить майбутнє країни 👇

За 3 роки повномасштабного вторгнення частка підприємиць зросла з 40% до 61%

Згідно з даними Опендатабот, від початку Великої війни в Україні зареєструвалося більш як 763 тис. ФОПів і 61% з них — це жінки. У 2023 році частка підприємиць складала 57%, а до 2022-го — 51%.

Повномасштабна війна та мобілізація суттєво змінили гендерний баланс у підприємництві. В умовах, коли велика частина чоловіків була мобілізована до лав ЗСУ, жінки активніше почали відкривати власний бізнес, що зумовило стрімке зростання їхньої частки серед ФОПів. Це свідчить не лише про гнучкість і адаптивність жінок у складних соціально-економічних умовах, а й підкреслює їхню важливу роль у формуванні економічної стабільності країни.

Якщо говорити про найпопулярніші напрямки діяльності, то за підсумками 10 місяців 2024 року, більшість жінок відкривають бізнес у сфері надання індивідуальних послуг — 89%. Тут мова про перукарні, салони краси, масажні салони, спа тощо. У ТОПі також виробництво одягу — 85% та надання соціальної допомоги (81,5%)

Серед чоловіків, до речі, найпопулярнішими є бізнеси в таких галузях як будівництво, транспорт і логістика.

Хмельницька, Волинська та Кіровоградська області — ТОП-3 серед жінок-ФОПів

Згідно з дослідженням YC.Market, за кількісними показниками (станом на 31 грудня 2024 року), найбільше підприємиць зосереджено у великих економічних центрах — Києві (131,5 тис.), Дніпропетровській (83,5 тис.) та Львівській областях (73,1 тис.).

Однак за часткою найбільше жінок-ФОПів у таких областях:

  • Хмельницька — 35,8 тис. (53%)
  • Волинська — 24,1 тис. (50,6%)
  • Кіровоградська — 20,2 тис. (50,5%)

Хоча у великих містах та економічних центрах абсолютна кількість жінок-підприємниць значно вища (наприклад, у Києві — 131,5 тис.), їхня частка в загальній кількості ФОПів нижча (46%), ніж у регіонах-лідерах. Це свідчить про те, що саме регіональні ринки з їхніми специфічними соціально-економічними умовами створюють сприятливі умови для розвитку жіночого підприємництва та активнішої інтеграції жінок у місцевий бізнес.

Жінки керують 36% активних підприємств в Україні

Згідно з даними Держстату, станом на 1 листопада 2024 року, кількість установ, якими керують жінки становила майже 236 тис. або 36,2% до загальної кількості активних підприємств (у 2023 році — 35,2%). Найбільше керівниць серед підприємств у сферах освіти, культури, охорони здоров’я та соціальних послуг. Зокрема жінки очолюють 99% дитячих садків і 93% бібліотек.

До речі, роздрібна торгівля — чи не єдина сфера бізнесу, де прослідковується гендерний баланс. У більшості її типах керівників і керівниць приблизно однаково — 50–50%.

Джерело: Facebook-сторінка Державної служби статистики України

Підтримка підприємиць: грантові програми для українок

Під час Восьмого Українського Жіночого Конгресу, Перша віцепрем’єр-міністерка України — Міністерка економіки України Юлія Свириденко заявила, що частка переможниць грантової програми «Власна Справа» у 2024 році зросла з 57% до 61%. Також збільшилася і кількість заявок — якщо у 2023-му цей показник був на рівні 43%, то у 2024 році зріс до 48%.

«Зараз на наших очах роль жінок в українській економіці змінюється. Ми спостерігаємо тенденцію, що все більше жінок та дівчат відкривають свої бізнеси, опановують нові професії, де раніше статистично переважали чоловіки. Нині спроможність жінок і бізнесів, якими керують жінки — важлива складова нашої економічної стійкості», — наголосила під час промови Юлія Свириденко.

До речі, у 2021 році гендерний розрив в оплаті праці в Україні становив 18,6%. Тобто в середньому жінкам потрібно працювати на 6,5 років довше, аби заробити ту ж суму, що й чоловіки.

Нагадаємо, що на порталі Дія.Бізнес можна швидко знайти всі грантові програми, які наразі доступні й детальніше ознайомитися з умовами подачі. Також там можна отримати безплатну консультацію щодо відкриття власної справи та ознайомитися із корисними навчальними матеріалами.

Світові тенденції жіночого багатства: аналітика Bloomberg

У статті «Масштабний перехід багатства надасть жінкам 34 трильйони доларів до 2030 року» у Bloomberg йдеться про те, що:

  • 62 мільярдерки контролюють близько 11% із 9,9 трильйона доларів світового багатства.
  • Жінки заробляють всього 84% від того, що роблять чоловіки, і займають лише 12% керівних посад у державних компаніях.
  • Жінки до 2030 року контролюватимуть 34 трлн дол. (38% інвестиційних активів). 10 років тому цей показник становив всього 7,3 трлн дол.
  • Прогнозується, що активи жінок у Європі будуть збільшуватися на 8,1% щорічно, що значно перевищує темпи зростання активів чоловіків (2,7% на рік).
  • Жінки більше схильні до благодійності, ніж чоловіки. Вони частіше роблять донати, керуючись емпатією та підтримкою соціальних ініціатив, таких як соціальна справедливість і зміна клімату.
  • Жінки більше цінують прозорість та співпрацю при фінансовому плануванні, вони хочуть розуміти стратегії інвестування і як ці стратегії відповідають їхнім цінностям.

Підписуйтесь на наші соцмережі, щоб першими дізнаватися про оновлення та ініціативи EasyPay 💙


Тетяна Тодосійчук
Всі статті автора
Редакторка блогу
Всі статті автора
Залишити коментар