Пошук

Податкові зміни для ФОПів у 2025 році: що варто знати?

0
130

Повернення обов’язкових ЄСВ для всіх ФОПів стало однією із найрезонансніших змін у податковому законодавстві України у 2025 році. Цей крок суттєво вплинув на фінансове планування фізичних осіб-підприємців та вніс певні корективи в їх діяльність. Розгляньмо детальніше, які ще зміни чекають на український бізнес у новому році та як вони вплинуть на розмір їхніх податкових платежів 👇

▪️ Від чого залежать розміри податків?
▪️ Повернення ЄСВ для ФОПів у 2025 році
▪️ Як змінився розмір ЄСВ?
▪️ Єдиний податок: умови оподаткування у 2025 році
▪️ Військовий збір для ФОП

Мінімальна заробітна плата, прожитковий мінімум та ЄСВ: як вони повʼязані?

Одним з ключових факторів, що впливають на розмір податків для ФОПів, є мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум. Саме від цих показників залежить розмір єдиного соціального внеску (ЄСВ), який став знову обовʼязковим до сплати для всіх категорій ФОПів. 

  1. Збільшення мінімальної зарплати призводить до збільшення бази для нарахування ЄСВ, а отже, і до збільшення суми податку. 
  2. Прожитковий мінімум своєю чергою впливає на єдиний податок для підприємців І-II груп. Чим він вищий — тим більший єдиний податок.

Мінімальна заробітна плата та прожитковий мінімум в 2025 році

Державним бюджетом України на 2025 рік було встановлено нові суми прожиткового мінімуму та мінімальної зарплатні, що збільшило ліміти доходу та розмір єдиного податку для фізичних осіб-підприємців.

ЄСВ для ФОПів у 2025 році

Закон України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» передбачає, що підприємці з будь-якою системою оподаткування зобовʼязані сплачувати ЄСВ. З 1 березня 2022 року в дію вступила пільга, що була передбачена законодавством як підтримка бізнесу в складні часи та дозволяла ФОПу не сплачувати внесок «за себе»

Однак, Державний бюджет на 2025 рік передбачає відновлення обов’язкових платежів ЄСВ. Тобто, починаючи з 1 січня, кожен бізнес, незалежно від того, є вони платниками єдиного податку чи обрали загальну систему оподаткування, повертаються до обовʼязкової сплати єдиного соціального внеску.

ЄСВ для ФОПів у 2025 році

Що ж всі ці зміни означають для ФОПів? У 2025 році, з урахуванням зростання мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму, український бізнес чекає відчутне збільшення суми податкових платежів. Розгляньмо детальніше, якими будуть суми податків у 2025 році 👇

ФОПи: скільки доведеться платити податків у 2025 році?

Який розмір ЄСВ потрібно буде сплачувати підприємцям?

Згідно зі ст. 7-8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», з 1 січня 2025 року встановлено розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 3 028 грн та мінімальну заробітну плату — 8 000 грн.

  1. Єдиний соціальний внесок для ФОПів на спрощеній системі оподаткування складає 22% від мінімальної заробітної плати — 1 760 грн. Сплачують вони його тепер як за себе, так і за кожного найманого працівника. 
  2. Підприємці ж, що обрали загальну систему оподаткування будуть сплачувати 22% від чистого прибутку. У цьому випадку, база нарахування ЄСВ збільшилася з 15 до 20 мінімальних заробітних плат (160 000 грн), що призведе до збільшення максимального розміру ЄСВ до 35 200 гривень.

Сплата ЄСВ здійснюється квартальними платежами протягом 20 календарних днів, після закінчення поточного періоду. Проте, більшість підприємців вносять кошти щомісячно, що не є порушенням податкового законодавства.

Єдиний податок

Крім ЄСВ, ФОПи продовжують сплачувати єдиний податок. У 2025 році діють такі правила оподаткування:

  • І група — може заробити до 1 336 000 грн (167 мінімальних з/п) і сплачувати 10% від прожиткового мінімуму працездатних осіб (302,80 грн/міс).
  • II група — може заробити до 6 672 000 грн (834 мінімальних з/п) і сплачувати 20% від прожиткового мінімуму працездатних осіб (1 600 грн/міс).
  • III група — може заробити до 9 336 000 грн (1 167 мінімальних з/п), але ставка податку залежить від обсягу доходу (якщо сплачує ПДВ, то єдиний податок дорівнює 3% від доходу, якщо ні — 5%).

У 2025 році для ФОПів усіх груп передбачені додаткові умови оподаткування. Зокрема, вводиться ставка єдиного податку 15% у випадках:

  1. перевищення встановленого максимуму доходу;
  2. отримання доходу від діяльності, що суперечить обраному режиму оподаткування І-II груп;
  3. отримання доходу з порушенням встановленого ПКУ порядку проведення розрахунків;
  4. отримання доходу від видів діяльності, що входять до переліку діяльності для спрощеної системи оподаткування.

Військовий збір

Військовий збір у 2025 році

З початку 2025 року підприємці І, II або IV групи оподаткування починають вносити військовий збір у фіксованій сумі 800 грн (10% від мінімальної заробітної плати). Термін сплати податку — до 20 числа кожного місяця включно. 

Для III групи спрощеної системи оподаткування розмір військового збору розраховується індивідуально і становить 1% від доходу, отриманого за квартал. Податок сплачується протягом 10 календарних днів після подання декларації платника єдиного податку за звітний період.

Фізичні особи-підприємці ж, які обрали загальну систему оподаткування, зобов’язані сплачувати військовий збір у розмірі 1,5% від чистого прибутку

Не відкладайте податкові платежі на потім — сплачуйте їх разом з EasyPay і забудьте про зайві турботи! Послуга доступна на сайті, в застосунку та будь-якому з терміналів. Перші обов’язкові платежі за січень-березень 2025 року необхідно внести до 21 квітня 2025 року, тож не зволікайте і подбайте про свою фінансову безпеку прямо зараз 💛 

А щоб вчасно дізнаватись останні новини світу фінансів підписуйтесь на наші соцмережі 👇


Ольга Севрук
Всі статті автора
Редакторка блогу
Всі статті автора
Залишити коментар