Пошук

Єдиний соціальний внесок в Україні: поширені запитання

5
956

Абревіатура ЄСВ знайома не тільки підприємцям, а й більшості звичайних громадян. Однак не всі розуміють, з кого й навіщо стягується цей обов’язковий платіж. Те ж стосується й порядку сплати єдиного соціального внеску. У цій статті ми спробуємо відповісти на найпоширеніші питання, які цікавлять українців.

Як розшифровується ЄСВ?

Це скорочена назва єдиного соціального внеску – страхового відрахування, яке систематично стягується з роботодавців і ФОП, які здійснюють трудову діяльність на території України.

Закон про збір та облік ЄСВ був прийнятий з метою оптимізації системи соціального страхування України. Якщо раніше роботодавцям доводилося сплачувати 4 внески (до Пенсійного фонду, на випадок безробіття, виробничої травми й тимчасової втрати працездатності), то з 2011 року кількість платежів скоротилася до одного.

Тепер гроші переказуються на рахунок місцевої фіскальної служби, що розподіляє отримані кошти між відповідними фондами.

Хто сплачує ЄСВ?

Згідно з законом сплата єдиного соціального внеску є обов’язком роботодавця –  фізичної або юридичної особи, що виплачує гонорари, зарплати, лікарняні, допомогу по догляду за дитиною тощо. До цієї категорії також належать військові частини, дипломатичні представництва та консульства, філії іноземних підприємств, що працюють в Україні.

Крім того, ЄСВ повинні сплачувати:

 • фізичні особи – підприємці;
 • громадяни, які отримують дохід від незалежної професійної діяльності (артистичної, освітньої, адвокатської тощо), але не є ФОП або працівниками за наймом;
 • члени фермерського господарства, які не підлягають іншим видам страхування.

Усіх платників ЄСВ ставлять на облік. Фіскальна служба вносить інформацію про таких осіб до спеціального реєстру страховиків.

Як визначити розмір ЄСВ?

З 2015 року розрахунок проводиться за єдиною ставкою – 22% від фонду оплати праці. Останній включає такі види нарахувань:

 • гонорар за цивільно-правовим договором;
 • заробітна плата;
 • надбавки, премії, компенсації;
 • допомога з тимчасової втрати працездатності.

Важливо! Деякі категорії осіб (зокрема, підприємці на загальній системі оподаткування) сплачують ЄСВ від доходу. А ФОП і фермери, які використовують найману працю, перераховують єдиний соціальний внесок за себе і за співробітників (винятком є лише інваліди та пенсіонери за віком).

Розрахунковою базою для мінімального соцвнеску є мінімальна зарплата. Платник не може перерахувати до податкової менше ніж 22% від цієї суми. У 2019 році мінімум, який стягується за кожного працівника, становить 918,06 грн. на місяць.

До якого числа потрібно сплатити ЄСВ?

Гроші необхідно переказати в день виплати зарплати. Граничний термін – 20 число місяця, що йде за розрахунковим. Якщо цей день є вихідним, дедлайн зміщується на наступну робочу дату. Переказ коштів здійснюється на розрахунковий рахунок місцевої фіскальної служби. Єдиний соціальний внесок сплачується в гривнях.

ФОП, фермери та самозайняті особи можуть розраховуватися щомісяця або авансовим платежем – на рік наперед. Перерахувати кошти необхідно до 20 числа місяця, що йде за розрахунковим кварталом. За несвоєчасну оплату ЄСВ передбачений штраф.

Суб’єкти підприємницької діяльності також зобов’язані надавати щорічний звіт про виплату ЄСВ. Це потрібно зробити до 10 лютого року, що йде за звітним. Громадяни, які здійснюють незалежну професійну діяльність, можуть подати декларацію пізніше – до 1 травня.

Як розраховується єдиний соціальний внесок для пенсіонерів та людей з інвалідністю?

Ні на пенсію, ні на допомогу з інвалідності ЄСВ не нараховується. Але якщо пенсіонер або людина з інвалідністю отримує доходи від трудової або підприємницької діяльності, самій особі або її роботодавцю потрібно сплачувати єдиний соцвнесок, проте вже на пільгових умовах. Детальніше – у таблиці.

 

КАТЕГОРІЯ НАЙМАНИХ ПРАЦІВНИКІВ СТАВКА ЄСВ
Пенсіонери 22%
Інваліди 8,41%
Працівники підприємств та всеукраїнських організацій, де більше 50% співробітників отримують пенсію за інвалідністю 5,3%
Працівники підприємств та організацій, де більше 50% співробітників отримують пенсію за інвалідністю 5,5% – на доходи людей з інвалідністю
22% – на доходи інших працівників
ХТО НЕ СПЛАЧУЄ ЄСВ (ЗА СЕБЕ)
Фізичні особи – підприємці   За умови отримання пенсії за віком та/або інвалідністю
Члени фермерського господарства


Чи можна сплатити ЄСВ по інтернету?

Так. Це набагато зручніше, ніж розраховуватися через касу: платежі приймаються цілодобово – без черг і перерв. Для перерахування єдиного соціального внеску навіть не потрібно знати реквізити податкової служби: сучасні електронні сервіси запитують тільки найменування одержувача й дані відправника. Це значно спрощує процес розрахунку. Так, користувачі EasyPay можуть оплатити ЄСВ онлайн за 5 простих кроків.

 1. Перейти за вкладкою «Сплата єдиного соціального внеску».
 2. Обрати область, найменування одержувача, натиснути на кнопку «Сформувати рахунок».
 3. Вказати ПІБ, ІПН, номер телефону платника. Обрати звітний період, ввести суму єдиного соціального внеску.
 4. Обрати спосіб розрахунку:
  • гривнева картка VISA / Mastercard;
  • Masterpass;
  • електронний гаманець.
 5. Підтвердити транзакцію (після перевірки даних та перегляду комісії).

Квитанція про оплату ЄСВ буде надіслана на електронну адресу платника. За необхідності чек можна роздрукувати і надати для підтвердження платежу.

Отже, ми розглянули основні моменти, що стосуються ставок і термінів сплати єдиного соціального внеску. Більш детальну інформацію можна знайти в тексті Закону №2464-VI.

Залишилися нез’ясовані запитання? Пиши коментар – розбиратимемося разом.

Коментарі (5)

Jktu

spasibo

18.10.2018 at 16:50
Відповісти
Павел

Я пополнил кошелек не могу узнать номер заказа как мне с этим решить проблему или вернуть деньги пополнял на кошелек через прог.на тел еспей тер номер 10550

28.10.2018 at 14:42
Відповісти
  Служба підтримки EasyPay

  Здравствуйте, Павел!
  Укажите, пожалуйста, номер транзакции, рассмотрим Ваш вопрос.

  29.10.2018 at 13:13
  Відповісти
Vic

Пенсіонер за вислугу років віком 65 років працює на основному місці роботи – підприємстві, отримує заробітну плату 7 тис грн. Крім того зареєструвався як самозайнята особа – адвокат. Адвокатські послуги надає нерегулярно по захисту інтересів працівників підприємства на якому працює. Окрім сплачених за нього роботодавцем ПДФО та ЄСВ у період отримання доходу від професійної діяльності сплачує податки та внесок самостійно в залежності від отриманого доходу. Так за 2018 рік від професійної діяльності отримано в листопаді місяці 3 200 грн., та за 4 кв. 2018 року 10.01.2019 р. сплачено ЄСВ 819,06 грн, а ПДФО та військовий збір буде сплачено до 01.05.2019 року.

16.01.2019 at 09:41
Відповісти
  Vic

  ДОПОВНЕННЯ: адвокатські послуги надаються на підставі цивільно-правових договорів.

  16.01.2019 at 09:48
  Відповісти
Залишити коментар