Пошук

Як створити та вести бюджет сім’ї на місяць

0
272

Планування та ведення сімейного бюджету — це не лише інструмент контролю над грошима, а й ключ до фінансової стабільності та реалізації вашого життєвого потенціалу. Отож поговорімо сьогодні про те, навіщо потрібен сімейний бюджет, які є способи його планування та як ефективно розподіляти кошти. Редакція EasyPay зібрала для вас найважливіше 💛

Раніше ми вже писали про те, як скласти сімейний бюджет у часи невизначеності, якщо не читали ― переходьте за посиланням.

Що таке сімейний бюджет і навіщо він потрібен

Сімейний бюджет ― це фінансовий план, який визначає доходи та витрати сім’ї протягом певного періоду часу, зазвичай це тиждень, місяць, квартал або рік. Однак не думайте, що бюджет ― це сухий перелік покупок і потреб, він дозволяє контролювати баланс грошей в сім’ї та накопичувати на ваші мрії.

Основна ціль планування бюджету ― забезпечення ефективного використання ресурсів. І своєрідна «мапа» фінансів дозволяє реалістично розподіляти кошти, планувати відпочинок, здійснювати покупки без зайвого стресу та впевнено будувати життя. Майбутнє непередбачуване, однак ви можете спрогнозувати більшість труднощів і бути готовими до них.

Не менш важливою є й економії. Знаючи свої витрати, ви бачите категорії товарів на яких можна зекономити. А зекономлені гроші ― це ресурс для інвестування або заощадження.

Ми не втомлюємося повторювати, що фінансова подушка «коштує» значно менше аніж ваші переживання та стрес у непередбачуваних обставинах, де потрібні гроші. Заощаджувати може кожен незалежно від доходів ― пам’ятайте про це! А ще пам’ятайте про те, що сімейний бюджет ― це спільна відповідальність, яка сприяє взаєморозумінню та уникненню конфліктів.

Планування сімейного бюджету: популярні способи

Дізнайтеся, як успішно керувати грошима в сім'ї. Розказуємо про 5 популярних способів визначення бюджету

Підходів до планування бюджету існує безліч. І в кожному окремому випадку актуальними будуть свої способи поводження з грошима. Ми не дамо вам універсальну «пігулку» правильного розподілення коштів, однак розкажемо про кілька способів контролювати кошти, які дійсно працюють:

 • «Конверт». Проаналізуйте свої витрати та розділіть бюджет за визначеними категоріями (наприклад, їжа, комунальні платежі, проїзд, розваги, пальне тощо). Гроші для кожної з категорій помістіть у реальний конверт або відділіть їх у банківському застосунку. Це дуже важлива умова, оскільки після того, як ви витратите всі гроші з конверта, вам не буде як витрачати на цю категорію товарів далі. Брати гроші з іншого конверту чи додати нові купюри не варто ― дотримуйтеся своїх же умов, а не намагайтеся перехитрити когось.
 • 50-30-20. Цей спосіб планування сімейного бюджету вважається одним із найпопулярніших, хоча підходить він не всім. Якщо коротко, то вам необхідно розподілити свої витрати за такими пропорціями: 50% доходів витрачайте на основні потреби (житло, їжа, транспорт, обов’язкові платежі), 30% ― на особисті потреби та розваги, і 20% заощаджуйте чи повертайте борги.
 • Планування на основі пріоритетів. Цей метод передбачає визначення пріоритетних цілей та виділення коштів на їх досягнення. Якщо освіта дітей або власний будинок ― ваші пріоритети, виділяйте більше коштів саме на ці цілі.
 • Бюджет із нульовим залишком. Кожна гривня у вашому сімейному бюджеті отримує конкретне призначення, і ваша мета ― зробити так, щоб залишок рахунків наприкінці вибраного періоду (наприклад, одного місяця) дорівнював нулю. Тобто усі отримані вами кошти мають свою конкретну ціль і ви не можете залишити їх на наступний місяць.

Хтось чітко прораховує витрати на місяць, веде Excel-таблицю доходів і записує всі свої покупки в мобільний застосунок, а хтось ― інтуїтивно витрачає кошти й щоразу під час походу в магазин перевіряє скільки грошей залишилося до зарплатні. Підходьте до планування фінансів відповідально, адже в більшості випадків від цього залежить не лише ваш спокій, а й комфорт інших членів родини.

Розподіл бюджету сім’ї на місяць

Трішки про способи планування бюджету дізналися, тепер час переходити до дій. Не всі способи обов’язково підійдуть для вашої сім’ї, однак продовжуйте тестувати варіанти, адаптовувати їх до своїх потреб і аналізувати отримані результати. Можливо в якийсь момент ви вигадаєте свій власний спосіб планування, який назавжди змінить фінансове благополуччя. Головне ― шукайте!

Якщо ж говорити про конкретні поради, які допоможуть розподіляти бюджет більш ефективно, то ми сформуємо їх дуже коротко:

 • Будьте чесні з собою щодо доходів і витрат;
 • Ставте перед собою реальні цілі;
 • Регулярно переглядайте бюджет і вносьте корективи;
 • Ведіть облік витрат й аналізуйте їх;
 • Виділяйте частину бюджету на розваги та відпочинок;
 • Закладайте у місячний бюджет витрати на свята (подарунки, смаколики, відпочинок) і непередбачувані витрати;
 • Автоматизуйте оплату регулярних послуг. Наприклад, в EasyPay ви можете налаштувати регулярний платіж і він автоматично списуватиметься в зазначений термін. Також ви можете оплатити групу платіжок одним платежем, щоб не витрачати зайвий час на рахунки.

Програма для ведення сімейного бюджету

Існують різноманітні програми для ведення сімейного бюджету. Це і мобільні застосунки, і фізичні планери, і навіть Excel-таблиці з фінансовими шаблонами. Тут ми не будемо радити конкретні приклади, а запропонуємо потестувати зручні для вас формати. Читайте відгуки, пробуйте розробити щось самостійно й не зупиняйтеся в пошуках ідеального інструменту для ведення бюджету.

Як ефективно розподіляти та заощаджувати гроші в сімейному бюджеті

Поради, як ефективно заощаджувати в сім'ї та розподіляти місячний бюджет

Ведення сімейного бюджету дозволить вам зберігати фінансову стабільність і спокій у родині. Щоб зробити розподіл ефективним та зручним, важливо враховувати кілька важливих правил 👇

 1. Прорахуйте загальні витрати та доходи. Розуміння потреб і можливостей сім’ї допоможе вам чітко та правильно розподіляти кошти на життя. Також це покаже реальну картину споживання й дозволить скоригувати певні витрати й уникнути імпульсивних покупок.
 2. Визначте свої фінансові цілі. Думайте не лише про щоденні витрати, але й про ті, які стануть важливими для вас у майбутньому: навчання, купівля житла, омріяна відпустка тощо. Ці цілі обов’язково мають бути вписані в бюджет й умовно розплановані. Також буде добре, якщо ви почнете накопичувати на них кошти заздалегідь.
 3. Розподіліть бюджет на категорії. Сформуйте основні напрямки витрат, такі як житло, їжа, транспорт, розваги та заощадження. Це не тільки допоможе контролювати покупки, але й дозволить уникнути непередбачуваних витрат.
 4. Створіть екстрений фонд. Зберігання певної резервної суми забезпечить фінансовий спокій у непередбачених обставинах. Нехай це стане вашим «фінансовим амулетом».
 5. Узгоджуйте сімейний бюджет разом із сім’єю. Обговоріть фінансовий план з усіма членами родини та разом визначте куди потрібно спрямовувати кошти. Надзвичайно важливо, щоб усі члени сім’ї знали на що мають йти кошти та могли робити свій внесок у фінансове планування та розподілення.

Цільове розподілення бюджету, систематичні огляди та регулярні обговорення дозволять вам не лише уникнути фінансових труднощів, але й дадуть можливість впевнено крокувати до своїх цілей і бажань. Будуйте свій бюджет як карту до фінансового благополуччя та насолоджуйтеся кожним етапом цієї захопливої подорожі. А ще сплачуйте послуги в платіжному сервісі EasyPay без комісії! Це не лише вигідно, а й зручно.

Звичка планувати бюджет допоможе вам побудувати фінансову стабільність та гармонію у сім’ї. Поринайте у світ фінансів і корисних звичок разом з нами! А також слідкуйте за головними FinTech-новинами в нашому Telegram-каналі 👇

Тетяна Тодосійчук
Всі статті автора
Редактор блогу
Всі статті автора
Залишити коментар