Пошук

#ШахрайГудбай: як аферисти пропонують грошову допомогу й обманюють людей

0
173

Як ви думаєте, скільки українців щодня переходять за фішинговими посиланнями? У середньому цей показник складає 10-15 тис. і кожен з них може стати потенційною жертвою шахрайства. Центр кіберзахисту НБУ зазначає, що 68% з виявлених підробних сайтів походять з рф. Це  означає, що люди можуть не тільки втрачати свої власні гроші, а й поповнювати таким чином «скарбничку» ворога.

Тому сьогодні ми говоритимемо про шахрайські схеми з нарахуванням міжнародної допомоги та соцвиплат і дамо кілька порад, як не потрапити на «гачок» зловмисників.

Які є шахрайські схеми з нарахуванням допомоги?

  1. Шахраї розміщують в інтернеті рекламу про те, що «єДопомога» знову працює й можна отримати грошову виплату, подавши заявку. Коли користувач переходить за посиланням і натискає на кнопку «Подати заяву», з’являється вікно для авторизації через інтернет-банкінг. Після введення логіну та паролю від вашого акаунту, зловмисники одразу отримують доступ до коштів, а ви, звісно ж, отримуєте нульовий баланс на рахунку замість обіцяних виплат.
  2. Шахраї створюють сторінки в соцмережах, де пропонують відправити гуманітарну допомогу. Єдине, що потрібно для того, щоб отримати її ― оплатити вартість доставлення, зазвичай сума складає 300 грн.
  3. Шахраї розповсюджують інформацію про отримання грошової допомоги, наприклад, через програми «єПідтримки», «Дії», ЄС, ООН та інших міжнародних благодійних фондів та організацій. У таких повідомленнях обов’язково вказують посилання на псевдосайти, які майже ідентичні до справжніх. На цих сайтах розміщують фішингові посилання, де просять авторизуватися в системі та ввести мобільний телефон, PIN-код, пароль від інтернет-банкінгу й смс-код, який вам надішле банк. Після того, як людина вказала всі необхідні платіжні дані на фейковій сторінці, вони одразу стають відомими аферистам.
  4. Шахраї пропонують отримати грошові виплати через соціальні мережі. Зловмисники дають можливість вибрати суму виплати, яку отримає людина і просять сплатити лише комісію. Пропозиція виглядає дуже привабливо: щоб отримати 10 тис. грн потрібно сплатити комісію у розмірі 100 грн, якщо хочете отримати 20 тис. грн ― комісія становитиме 200 грн, для отримання 50 тис. грн ― достатньо сплатити 500 грн комісії, а для отримання 100 тис. грн комісія складатиме 1000 грн. Також обов’язковою умовою отримання виплати є підписка на сторінку в соцмережах, вподобайка та коментар під дописом про виплату. Після виконання всіх цих умов, жертви не лише втрачають власні кошти, а й популяризують сторінку шахраїв своїми лайками та коментарями.

Пам’ятайте, що жодні держустанови, благодійні організації та фонди не проситимуть вас сплатити комісію за нарахування допомоги чи доставку «гуманітарки», а також не надсилатимуть кошти виключно після підписок, вподобайок і коментарів.

Як не потрапити до рук шахраїв?

  • Слідкуйте за офіційними сторінками служб і отримуйте інформацію виключно з надійних джерел. Якщо ви оформили допомогу, очікуйте повідомлення про зарахування коштів у вашому банківському застосунку чи на порталі «Дія». Про актуальні програми грошової допомоги від ООН та інших партнерів ви можете дізнатися за посиланням: http://surl.li/hrftu.
  • Нікому не повідомляйте: тризначний номер на звороті картки; PIN-код до картки; логін і пароль до інтернет-банкінгу; комбінацію цифр, надіслану вашим банком або мобільним оператором.
  • Не переходьте за сумнівними гіперпосиланнями. Про те, як не опинитися на псевдосайті ми писали тут.
  • Не вказуйте платіжні реквізити на невідомих або підозрілих вебсайтах. Перевірити посилання на безпечність можна на сайті STOP FRAUD від кіберполіції та на сайті CheckMyLink від Асоціації «ЄМА». Зверніть увагу, що шахраї постійно вигадують нові схеми викрадення грошей, тому користуйтеся не лише спеціальними ресурсами для перевірки, а й проводьте свій власний аналіз.
  • Не оформлюйте грошову допомогу через чат-боти.
  • Не сплачуйте комісію або державне мито для оформлення грошової допомоги ― це просять зробити виключно шахраї!

Якщо аферистам все ж вдалося вас обманути й отримати персональні дані, одразу заблокуйте банківські картки, заповніть форму зворотного зв’язку на сайті кіберполіції та повідомте про ситуацію за номером телефону: 0 800 505 170.

Кажіть #ШахрайГудбай 👋 разом з EasyPay та слідкуйте за головними фінтех-новинами в нашому Telegram-каналі 👇

Тетяна Тодосійчук
Всі статті автора
Редактор блогу
Всі статті автора
Залишити коментар