Пошук

Як відкрити свій бізнес в Україні

0
189

Чи відчували ви коли-небудь ту невгамовну жагу до свободи та самореалізації, яка штовхає до створення власної справи? Чи мріяли про те, щоб стати власним «босом», творити свою долю та будувати бізнес, який приноситиме не лише дохід, а й щире задоволення?

Відкриття власної справи в Україні — це не лише сміливий крок, але й чудовий шанс для саморозвитку, втілення власних ідей та реалізації підприємницького потенціалу.

Звісно, будувати бізнес в умовах війни, ще той виклик, однак реалізувати це — цілком реально. Саме тому сьогодні редакція EasyPay стане вашим надійним провідником на шляху до започаткування власної справи та розповість про ключові аспекти відкриття бізнесу в Україні у 2024 році!

Зміст:

▪️ З чого почати свою справу з нуля: ідеї для бізнесу в Україні
▪️ Чи можна відкрити свій малий бізнес без грошей в Україні
▪️ Як відкрити ФОП онлайн в Україні
▪️ Кредити для малого бізнесу з нуля в Україні: як ефективно на старті використати МФО

З чого почати свою справу з нуля: ідеї для бізнесу в Україні

У вересні 2023 року сервіс «Опендатабот» опублікував інформацію про те, що в Україні офіційно працюють 2 052 326 ФОПів. Кількість малих та середніх підприємств зростає навіть попри війну — щомісяця реєструють близько 25 тис. нових фізичних осіб — підприємців. Уже в лютому 2024 року українці відкрили рекордну кількість ФОПів — 315 тис. Ось, до речі, 5 найпопулярніших сфер, у яких розпочали свій бізнес підприємці на другому році повномасштабної війни:

 1. Надання послуг перукарнями та салонами краси — 19 426
 2. Роздрібна торгівля в неспеціалізованих магазинах — 18 102
 3. Роздрібна торгівля через мережу Інтернет — 17 901
 4. Комп’ютерне програмування — 17 569
 5. Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування — 14 310

Інші перспективні ідеї для бізнесу сьогодні це:

 • Онлайн-освіта: створення онлайн-курсів, вебінарів, репетиторство.
 • Екобізнес: магазин екотоварів, кафе з вегетаріанською або веганською кухнею, виробництво екотоварів.
 • 3D-друк: 3D-друк деталей, сувенірів, ювелірних виробів.
 • SMM-послуги: ведення Instagram, Facebook, TikTok та інших соціальних мереж для бізнесу.
 • Доставка їжі: сервіс доставки їжі з ресторанів, кафе та магазинів.
 • Handmade: виготовлення авторських сувенірів, одягу, ювелірних виробів.
 • Туристичний бізнес: організація екскурсій, подорожей, кемпінгів.
 • Фриланс: веброзробка, дизайн, копірайтинг, переклад тощо.

Ідеї для бізнесу 2024

Цей список не є вичерпним й існує багато інших перспективних ідей для бізнесу. Вказані тут — це лише початкова точка, від якої можна відштовхнутися. Головне пам’ятайте, що варто вибирати галузь бізнесу, у якій ви маєте певні знання та навички, а також — щиро цікавитеся вибраним напрямком. Проведіть детальне дослідження ринку, щоб оцінити конкуренцію та попит на ваш продукт/послугу. Складіть бізнес-план, щоб чітко визначити цілі, стратегії та бюджет. Пам’ятайте про ризики, але не бійтеся їх. Постійно вчіться та розвивайтеся, щоб ваш бізнес був успішним.

Про те, як відкрити інтернет-магазин, вибрати нішу для бізнесу та визначитися з платформою для магазину ми розповідали за посиланням.

За даними опитування Європейської Бізнес Асоціації (ЄБА) є незначне покращення настроїв малого та середнього бізнесів (МСБ) — індекс настроїв малого бізнесу за 2023 рік дорівнює 2,5 бала з 5. Цей показник досі в негативній площині, але вже став вищим, ніж у 2022 (2,4 бала) та 2020 (2,2 бала). До того ж відповідно до опитування, 80% підприємців планують залучати гроші на розвиток і розширення власного бізнесу.

Індекс настроїв малого бізнесу

Чи можна відкрити свій малий бізнес без грошей в Україні

Запустити власне виробництво, інтернет-магазин чи торгову точку зовсім без грошей дуже хотілося б, але навряд чи вийде. Однак не обов’язково використовувати для запуску бізнесу саме свої кошти. Ви можете отримати підтримку від партнерів, фінансових компаній чи державних програм із розвитку підприємництва.

Ось, наприклад, 5 популярних способів отримати кошти для бізнесу в Україні:

 1. кредит в банку;
 2. залучення інвесторів;
 3. міжнародні грантові програми;
 4. державні програми кредитування;
 5. кредит в МФО.

Ці способи мають як свої переваги, так і недоліки. Оскільки банки, наприклад, можуть відмовити підприємцю-початківцю, якщо у нього немає чіткого (і перспективний) бізнес-плану, хорошої кредитної історії та майна для застави. Разом з тим, такі фінансові установи мають вигідні угоди для стартапів та спеціальні кредитні програми для МСБ (малого та середнього бізнесу), тому, якщо вам вдасться отримати гроші від банку — це стане хорошим стартом.

Знайти інвесторів для бізнесу може бути складно, тим паче в дуже вузькій ніші. До того ж недостатньо просто знайти людей, які можуть вкластися у бізнес, їх потрібно ще й переконати в тому, що ідея виграшна. А без певних навичок і впевненості, зробити  це — майже нереально. Для багатьох українців подаватися на міжнародні грантові програми — доволі ресурсозатратно. Тому цей спосіб теж обирають не всі. (Можливо в цьому є й свої переваги, оскільки рівень конкуренції може бути нижчим.)

Чи можна відкрити власну справу без грошей та де їх знайти?

Зараз держава активно підтримує підприємців та запроваджує різноманітні програми підтримки: «Доступні кредити 5-7-9%», «Рука допомоги», «єРобота» тощо. Надзвичайно активну підтримку отримує сільськогосподарський сектор — є різноманітні гранти на посівну, утримання худоби, закупівлю тварин та техніки тощо. Тому в цілому отримати гроші від країни — цілком можливо й реально.

Також ви можете звернутися за допомогою в мікрофінансові організації (МФО), однак ці компанії можуть надати лише мікропозику з незначною сумою, якої вистачить на термінове закриття поточних потреб. Тим паче, що такі організації в більшості випадків не фінансують конкретно бізнес, а видають мікрокредит конкретній особі.

До речі, про запуск та розвиток бізнесу доволі багато пишуть на порталі «Дія.Бізнес». Там можна одразу побачити доступні програми фінансування, ідеї для бізнесу, корисні статті та навчальні матеріали.

Також зазначимо, що перед відкриттям бізнесу, важливо ретельно вивчити ринок та визначити нішу, де можливий поступовий старт, без необхідності залучати значні «вливання грошей». Якщо це ваш перший бізнес, утримайтеся від глобальних ідей та кроків на першому етапі. Спробуйте свої підприємницькі здібності в стабільній галузі, на невеликих обсягах роботи й без зайвого ризику. Підприємництво — не для всіх і краще зрозуміти це до значної втрати власних (або й чужих) коштів.

Як відкрити ФОП онлайн в Україні

Щоб зареєструвати ФОП вам потрібні такі документи: паспорт громадянина/громадянки України та ІПН. Ця послуга доступна усім із 16 років. Відкрити ФОП можна як у ЦНАПі, так і онлайн. Зазначимо, що судді, народні депутати та інші держслужбовці не мають права відкривати ФОП. До речі, популярною групою для відкриття бізнесу вперше є ФОП 3 групи.

Отож, щоб відкрити ФОП онлайн у 2024 році, достатньо:

 1. Перейти на сайт онлайн-сервісу держпослуг «Дія» і вибрати послугу «Автоматична реєстрація ФОП».
 2. Натиснути на кнопку «Подати заявку» та авторизуватися (або зареєструватися) у кабінеті громадянина.
 3. Заповнити електронну заяву та підписати її електронним цифровим підписом. Про те, як легко та швидко зробити ЕЦП вдома ми писали за посиланням.

Готово! Після підписання, заяву буде надіслано до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (ЄДР) для реєстрації вашої діяльності.

Зверніть увагу, якщо ви вибрали систему оподаткування (як загальну, так і спрощену), то відповідні відмітки будуть проставлені в заяві про державну реєстрацію. Заяву автоматично направлять до податкової за місцем реєстрації ФОП або за місцем провадження господарської діяльності.

Як зареєструвати ФОП?

Перевірити свій статус заяви ФОП можна в кабінеті громадянина, в розділі «Послуги» — «Замовлені послуги». Сповіщення про результат реєстрації також має надійти на вказану вами електронну пошту. Інформація про реєстрацію ФОП з’явиться в Єдиному державному реєстрі протягом двох робочих днів. Якщо статус вашої заяви не змінився з «Опрацьовується» на «Зареєстровано» протягом більш ніж 10 хв після подачі онлайн-форми — зверніться до служби підтримки «Дії».

Подання заявки займає близько 10 хвилин, а реєстрація — до хвилини. Також зазначимо, що відкриття ФОПа — безоплатне.

Через «Дію» ви можете внести зміни про ФОП, отримати витяг з ЄДР та подати заявку, щоб закрити ФОП. Завантажити виписку про відкриття ФОПа можна у розділі «Результат надання адміністративних послуг» — «Отримані документи» через 3 робочих дні після реєстрації. Онлайн-виписка, яку ви, за потреби, роздрукуєте є офіційним документом і має юридичну силу.

Усі положення про процедуру реєстрації ФОПа та їх зміни описано в Законі України «Про реєстрацію юридичних осіб і фізичних осіб-підприємців».

Кредити для малого бізнесу з нуля в Україні: як ефективно на старті використати МФО

МФО славляться швидкістю видачі кредитів. Отримати мікропозику можна за лічені хвилини та з мінімумом документів. Простий процес отримання стає вирішальним для бізнесу, де час є ключовим фактором.

Також мікрофінансові компанії часто пропонують гнучкі умови погашення позики та не вимагають заставу для видачі позики. Однак повністю запустити бізнес на «гроші до зарплати» у вас не вийде. Оскільки такі фінансові компанії наразі не пропонують спеціальні програми для мікропідприємців. Тому отриманих грошей може вистачити хіба що на оплату оренди, терміновий ремонт робочого обладнання чи закриття непередбачуваних витрат.

Не варто ризикувати й використовувати мікропозику, наприклад, для розробки сайту, оскільки він навряд чи так швидко окупиться. Також за отримані кошти ви не зможете суттєво розширити бізнес.

При цьому важливо обирати надійні та ліцензовані МФО, щоб уникнути можливих ризиків і забезпечити стабільність у майбутньому. Тому обов’язково звертайте увагу на відгуки, умови кредитування та репутацію установи.

Отож, тепер ви знаєте про відкриття власної справи трохи більше! Вибирайте нішу, готуйте бізнес-план і підкорюйте підприємницькі вершини. А ще — слідкуйте за головними подіями з FinTech-галузі у Telegram-каналі EasyPay, щоб бути «в курсі» головних новин і законодавчих змін!

Тетяна Тодосійчук
Всі статті автора
Редактор блогу
Всі статті автора
Залишити коментар